Průmysl táhnou auta, naopak těžba mu dělá vrásky

Praha - Průmyslu se v lednu nedařilo stejně jako na konci roku - svůj meziroční růst zpomalil na 2,9 procenta z prosincových 7,3 procenta. K lednovému růstu výroby podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) nejvíce přispěla výroba aut a elektrických zařízení, naopak produkce klesla těžařům. Dařilo se ovšem stavebnictví, které vzrostlo o 5,8 procenta. Přispěla k tomu mírná zima, která umožnila firmám pracovat nepřetržitě.

Pokud bychom lednovou průmyslovou výrobu očistili od vlivu pracovních dnů, vzrostla meziročně dokonce o 5,5 procenta. Letošní leden totiž měl proti loňskému o jeden pracovní den méně. A ve srovnání s prosincem byla produkce po vyloučení sezonních vlivů vyšší o 0,4 procenta. 

Už tradičně táhne celý průmysl výroba aut, která si v lednu meziročně polepšila o 7,4 procenta. Produkce elektrických zařízení se zvýšila o 4,1 procenta, o pětinu vyšší byla výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení. Naopak těžba klesla o 4,1 procenta, zpracování dřeva a produkce dřevěných výrobků s výjimkou nábytku se snížila o 7,9 procenta a výroba oděvů dokonce o 17,1 procenta.

Radomír Jáč, hlavní analytik Generali Investments CEE

„Celkově jsem toho názoru, že kombinace levné ropy, oživující domácí poptávky v české ekonomice a zlepšující se aktivity v průmyslu eurozóny vytváří příznivý výhled pro český průmysl i pro další měsíce.“


Nové zakázky v zahraničí klesly o 0,3 procenta, tuzemských naopak bylo o čtyři procenta více. I tady se na růstu výrazněji podepsali výrobci aut a elektrických zařízení.

Stavebnictví vzrostlo o 5,8 procenta

Stavební produkce v lednu meziročně nabrala 5,8 procenta. Dařilo se pozemnímu i inženýrskému stavitelství. Po sedmiprocentním propadu v prosinci se tak stavebnictví vrátilo k pozitivnímu vývoji, který vykazovalo od loňského září do listopadu. Za celý loňský rok pak produkce podle revidovaných výsledků stoupla reálně o 4,3 procenta.

Stavbařům pomohla mírná zima. Mohli tak pracovat nejen na domech, ale i na silnicích. Rozdíl oproti prosinci minulého roku je proto patrný, tehdy se stavebnictví propadlo téměř o sedm procent. Dlouhodobý růst se projevuje i tím, že se daří prodávat i byty, které ještě neexistují. „Jsme opět schopni prodat byty tzv. z papíru. To je velký rozdíl oproti krizi, kdy byl velký tlak na to kupovat byty dokončené,“ podotkl Luboš Králíček ze společnosti Satpo. S vývojem jsou spokojeni i řemeslníci, kteří spolupracují s velkými firmami. „Je pro nás lepší komerční sektor, protože tam pracujete s někým, kdo má dejme tomu dvacet obchodů a má pořád tytéž požadavky. To znamená, víte, co od něj můžete očekávat,“ řekl truhlář Radomil Sláma.

Stavba rodinného domu
Zdroj: ČT24
Autor: Vojtěch Rejl

Stavebníci v prvním měsíci letošního roku dokončili 2005 bytů, což je oproti loňskému lednu nárůst o 13,8 procenta. Započali však s výstavbou pouze 1384 bytů, tedy o 30 procent méně než ve stejném období loňského roku. Počet vydaných stavebních povolení meziročně stoupl o 2,9 procenta, úřady jich vydaly 5270. O třetinu ale klesla orientační hodnota těchto staveb - činila 13 miliard. Mezi zákazníky stavebníků ovšem byli spíše soukromníci.

I přes lednová pozitivní čísla je propad oproti roku 2008 pořád znatelný. Chybí hlavně velké státní zakázky. „Hloubka ponoru je ve finančním vyjádření 440 miliard,“ uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Video Události: Stavebnictví v lednu výrazně vzrostlo
video

Události: Stavebnictví v lednu výrazně vzrostlo

Události: Stavebnictví v lednu výrazně vzrostlo

U 13.3.15

Události: Maloobchodní tržby rostly, nikoli však v prodeji oděvů

Stavebnictví tématem Ekonomiky ČT24: Nejprodávanějším bytem je 2+kk

Nahoru šly i maloobchodní tržby

Tržby obchodníků se v lednu zvýšily meziročně o 5,5 procenta. Po očištění o vliv počtu pracovních dní maloobchodní tržby vzrostly o 6,6 procenta. Dynamika vývoje tržeb je ve srovnání s předchozími údaji nižší, protože ČSÚ ode dneška změnil metodiku a do hlavního ukazatele již nezahrnuje údaje za prodej aut.

U prodeje potravin došlo k meziročnímu nárůstu o 4,8 procenta. Vyšší tržby vykázal i prodej nepotravinářského zboží, a to o 5,6 procenta. Prodej počítačového a komunikačního zařízení vzrostl o 15,7 procenta a výrobků pro domácnost o 11,2 procenta. Prodej přes internet stoupl o 15 procent. Nižší tržby zaznamenaly pouze prodejny oděvů a obuvi, které si připsaly pokles o 3,8 procenta.

Video Tržby obchodníků v lednu rostly
video

Tržby obchodníků v lednu rostly