ODS hrozí obstrukcemi: Nechceme elektronickou evidenci tržeb

Praha - ODS udělá vše proti přijetí zákona o elektronické evidenci tržeb, který je jednou z hlavních priorit koaliční vlády. Opoziční strana je kvůli zákonu připravena zablokovat jednání sněmovny tak, aby z ní neodešel žádný nový zákon. Zástupci ODS to dnes řekli na tiskové konferenci ve sněmovně. Podle šéfa ODS je norma v současné podobě protiústavní. Vláda si ale od předlohy slibuje omezení daňových úniků a v návaznosti na to miliardové příjmy do státního rozpočtu.
Video ODS: Jsme proti registračním pokladnám
video

ODS: Jsme proti registračním pokladnám

ODS: Jsme proti registračním pokladnám

Sobotka: Systém může přinést více jak 10 miliard ročně

Laudát: Jde o šikanóní záležitost

Sobotka: Jde o novou generaci evidence tržeb

Podle ODS jde připravovaná norma proti zájmům živnostníků a malých a středních podnikatelů. „Poslední kroky, které činí tato vláda, nasvědčují tomu, že se prostor pro svobodné podnikání radikálně zmenšuje. Ono to není jen o registračních pokladnách, ale o regulaci pracovní doby, o kontrolním hlášení DPH, o zákazu kouření v restauracích, je to jedna z dalších represí chystaná na malé živnostníky a podnikatele. Toto je naprosto proti hodnotám ODS,“ prohlásila Alexandra Udženija, zastupitelka hl. města Prahy, radní MČ Praha 2. 

Fiala k vládě: Nikomu nevěříme, všechny budeme kontrolovat

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že strana je tak připravena využít všech možností, které jí dává jednací řád sněmovny. Ústupky vůči vládě v této záležitosti si příliš nedokáže představit. Návrh je podle něj nesmysl, který nikomu neprospěje. „Před časem jsem nazval tuto vládu vládou manažerského socialismu. A když tady přemýšlím nad tím, co nám předložili ve věci registračních pokladen, tak zvažuji, jestli ten přívlastek manažerský tam ještě vůbec platí, protože to, co tady vidíme, je naopak příklad typického socialismu, kdy nikomu nevěříme, všechny budeme kontrolovat, nemáme to celé ale moc promyšleno, takže všechny budeme buzerovat, ale v důsledku, stejně jako za socialismu, nebude nakonec fungovat nic. To je něco, s čím my nemůžeme souhlasit a čemu se budeme snažit všemi prostředky, které máme k dispozici, zabránit,“ prohlásil Fiala. 

Návrh je podle něho také protiústavní, protože předpokládá, že vyhláškou budou stanovené povinnosti nad rámec zákona. „Taková legislativa je protiústavní, není to přípustné,“ dodává Fiala.

Andrej BabišMinistr financí Andrej Babiš uvedl, že registrační pokladny jsou pozitivní projekt, v němž je i návrh na snížení DPH u restaurací z 21 na 15 procent. K samotné hrozbě ODS o blokování jednání sněmovny se nevyjádřil. Podle Babiše je návrh nutný pro narovnání podmínek mezi poctivými a nepoctivými podnikateli, jak řekl ve svém dnešním vyjádření pro deník Právo. Zavedení elektronické evidence tržeb má v ekonomice snížit nebo dostat pod kontrolu platby v hotovosti.

„Administrativa ani náklady spojené s elektronickou evidencí tržeb na úřad práce nikoho nevyženou,“ prohlásil už dopoledne ve sněmovně ministr financí Andrej Babiš (ANO). Odeslání datové zprávy o tržbě a tisk účtenky budou podle něj stejně složité, jako je platba běžnou platební kartou.


„Pokud přistoupíme k obstrukcím, tak takovým, které jsou účinné. Sám za sebe mohu říct, že budu navrhovat svým kolegům, abychom v případě nutnosti zablokovali sněmovnu,“ řekl i šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. „Zablokovat sněmovnu znamená, že jsme připraveni opravdu, že ze sněmovny neodejde žádný nový zákon,“ doplnil.

Připomíná to situaci z loňského roku, kdy ODS spolu s TOP 09 pohrozila, že zablokuje schválení služebního zákona. Vláda tehdy začala s opozicí jednat a nakonec se našel kompromis. Ze Stanjurova vyjádření ale vyplývá, že zvažované blokování dolní komory by mohlo být ještě širší. Předseda poslanců ODS je přesvědčen, že minimálně u TOP 09 jeho strana podporu najde. František Laudát, místopředseda poslaneckého klubu (TOP O9) nevyloučil, že se strategii případného společného postupu s ODS domluví.

Živnostník s hospodou
Zdroj: ČT24
Autor: Jan Langer

Analýzu dopadů nechce jen ODS, ale i lidovci

Vláda si od normy, která by zavedla elektronickou evidenci tržeb, slibuje omezení daňových úniků a v návaznosti na to miliardové příjmy do státního rozpočtu. A novému systému věří i řada obchodníků. Podle nich zavedení registračních pokladen bude chránit ty podnikatele, kteří řádně platí daně. A neplatiče připraví o výhody.

Systém má začít fungovat od začátku příštího roku, ovšem tento termín je vážně ohrožen. Podle Fialy totiž není spousta věcí vůbec jasných. Vláda podle něho nemá zejména vůbec vyčíslené dopady tohoto zákona. Podle něho chybí studie dopadů na drobné živnostníky a podnikatele, tj. nejsou známy náklady, které ponese stát, ani podnikatelé. Není ani podle něho jasné, koho přesně se budou registrační pokladny týkat. „Neexistuje odhad daňových výnosů, vláda neví, kolik si může slibovat, že na daních vybere,“ upozorňuje Fiala.

Analýza celkových dopadů na podnikatelskou sféru chybí i Zdeňkovi Juračkovi, víceprezidentu Svazu obchodu a cestovního ruchu. Nicméně upozorňuje na fakt, že v době, kdy byla registrace tržeb projednávána, shodli se všichni zúčastnění na tom, že je skutečně potřeba. 

Jak se plánované změny odrazí v jednotlivých odvětvích a jaké by měly být případné kompenzace pro podnikatele chtějí vědět také lidovci. Podle ministra zemědělství a místopředsedy strany Mariana Jurečky ale KDU-ČSL návrh zákona nechce blokovat. „Nemůžeme tady přistupovat k tomu v nějakém principu: Prostě to uděláme a ono to nějak dopadne. Chceme kvalitní dopadovou studii,“ uvedl před dvěma dny Jurečka. Až podle výsledků studie by se pak měla nová pravidla zavést, a to s případnými daňovými kompenzacemi, míní Jurečka. Dodal, že lidovci nechtějí „být za potížistu“, je prý ale potřeba nastolit pořádek a spravedlnost.

Ministerstvo financí počítá s tím, že by se elektronická evidence tržeb týkala až 600 tisíc obchodníků, restauratérů, hoteliérů, řemeslníků či poskytovatelů služeb. Od ledna by ji měly mít restaurace a hotely. Od dubna by se do systému připojily maloobchodní a velkoobchodní společnosti. Od července by měly tržby hlásit i fyzické osoby, které provozují restauraci, hotel nebo prodejnu.

Hodonínská prodejna Coop, ve které se prodávala polská vejce v českém obalu
Zdroj: ČT Brno

Sobotka: Zákon pomůže v boji s úniky daní

Zavedení elektronické evidence tržeb bude podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) levnější, než na kolik by přišly dříve zvažované registrační pokladny. Na Bendlův dotaz, jaké budou náklady jednotlivého živnostníka, ale premiér jen odvětil, že údaj by mělo poskytnout ministerstvo financí a vyčíslení budou součástí důvodové zprávy k zákonu. Elektronická evidence pomůže v boji s úniky daně z přidané hodnoty a daně z příjmů, uvedl Sobotka. Očekává, že veřejné rozpočty by mohly díky opatření získat přes deset miliard korun ročně navíc. Elektronická evidence se podle Sobotky nebude týkat například nahodilých příjmů, příjmů daněných srážkovou daní a plateb kartou, stravenkou nebo šekem. Evidovat se nebudu ani třeba příjmy z prodejních automatů.

Sobotka zároveň prohlásil, že vláda na zavedení elektronické evidence tržeb trvá a že je připraven jednat s opozicí.

Systém by měl omezit takzvanou šedou ekonomiku, která v ČR tvoří přibližně 16 až 20 procent hrubého domácího produktu, tedy asi 600 miliard korun. Stát totiž platbou bez dokladu přichází o daňové příjmy z DPH. Ministerstvo financí se opatřením inspirovalo v Chorvatsku, kde centrální evidence tržeb přispěla k výrazně lepšímu výběru daní. „V průměru se nahlášené tržby zvedly o padesát procent, dokonce v pohostinství to bylo sto procent a v malých obchodech okolo sedmdesáti osmdesáti procent,“ uvedl chorvatský ministr financí Boris Lalovac.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků v polovině října uvedla, že pokud ministerstvo financí neoznámí technické řešení elektronické evidence tržeb do konce roku 2014, pak od roku 2016 není šance opatření zavést. Podle analýzy asociace by náklady na zavedení systému mohly u jednotlivých obchodníků a živnostníků činit od dvou do 30 tisíc korun.