Varufakis: Evropa věděla, že Řecko nedokáže splatit dluhy

Berlín – Evropští představitelé po celou dobu řecké dluhové krize věděli, že Atény nebudou nikdy schopny své dluhy splatit. Uvedl to řecký ministr financí Janis Varufakis v dokumentu německé televize ARD.
Zdroj: ČTK/AP Autor: Geert Vanden Wijngaert
Video Varufakis dnes zaplnil stránky německých novin
video

Varufakis dnes zaplnil stránky německých novin

Jeho výrok dnes vyvolal ostrou reakci v německých médiích, píše agentura Reuters. „Chytří lidé v Bruselu, Frankfurtu a Berlíně již v květnu 2010 věděli, že Řecko nikdy nesplatí své dluhy. Postupovali ale tak, jako by Řecko nebylo na mizině, jako by pouze nemělo dostatek likvidních finančních prostředků,“ uvedl Varufakis v dokumentu o řecké krizi vysílaném v pondělí. „Dávat nejzkrachovalejšímu státu největší půjčku v historii byl zločin proti lidskosti,“ dodal. Podle Reuters není jasné, kdy přesně byl dokument natočen.   

Německý list Bild dnes Varufakisovy výroky umístil na svou první stránku a v redakčním komentáři vyzval evropské představitele, aby ukončili poskytování finanční pomoci Řecku. „Řecká vláda se chová, jako by všichni museli tancovat podle jejích not. Toto šílenství musí skončit. Evropa ze sebe nesmí nechat dělat hlupáka,“ píše se v komentáři.   

Řecko představilo Evropě své reformyŘecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur (6,5 bilionu Kč). Druhý záchranný program měl vypršet na konci února, eurozóna se ale po složitých jednáních shodla na jeho prodloužení o čtyři měsíce.

Poskytnutí zbývajících peněz z programu podmiňují věřitelé reformami, o jejichž konkrétní podobě začnou s Aténami jednat ve středu. Varufakis o víkendu poznamenal, že pokud se jeho země s věřiteli nedohodne, jsou ve hře předčasné volby či referendum o podobě reforem.


Atény musí začít s reformami, varuje EU

Řecko musí neprodleně zahájit kroky v naplňování dohody o úvěrové pomoci s eurozónou. Řekl to dnes šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Bez uskutečňování slibovaných reforem Atény peníze nedostanou a finanční trhy v Řecko znovu ztratí důvěru, dodal předsedající schůzek ministrů financí zemí eurozóny. Podobně se dnes vyjádřil i německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

„Musí to začít zítra,“ řekl Dijsselbloem v nizozemské televizi RTL. Ve středu začnou v Bruselu a v Aténách technické rozhovory mezi řeckou vládou a představiteli trojice mezinárodních věřitelských institucí o řeckém reformním programu. „Trojku“ tvoří Evropská komise, Evropská centrální banka (ECB) a Mezinárodní měnový fond (MMF).

Euro se propadá

Euro se poprvé za téměř 12 let propadlo pod 1,08 USD. Za jeho poklesem stojí uvolňování měnové politiky v eurozóně a obavy ohledně Řecka.


Video Euro je na dvanáctiletém minimu
video

Euro je na dvanáctiletém minimu