Banky si konkurují: Češi platí na poplatcích méně

Praha – Češi zaplatí bankám na poplatcích méně než před šesti lety. Ukázaly to nejnovější údaje asociace peněžních domů. Poplatky v Česku začaly klesat po nástupu nových bank na trh, v reakci je totiž snížila i většina těch tradičních. Na poplatcích i tak tuzemské banky vyberou víc než třeba v Rakousku a Nizozemsku. Za Německem už ale zaostávají.

Každý Čech loni v průměru zaplatil na poplatcích 2 160 korun. Před šesti lety to ale bylo ještě o 200 korun více. „Banky si konkurují také cenou, a to je důvod, proč se výnosy z poplatků v posledních letech snižují,“ vysvětluje náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek.    

V roce 2008 měly banky čisté výnosy z poplatků 26 procent, loni už klesly na 21 %. Vůbec nejvíce zaplatili Češi na poplatcích v roce 2011, kdy to bylo zhruba 39 miliard Kč. Trh rozhýbaly nízkorozpočtové banky, kterým se dosud podařilo přilákat téměř 1,5 milionu klientů. „K přechodu k novým bankám se rozhodla nejprve mladá generace, ti byli otevření zkusit něco nového,“ domnívá se mluvčí Equa Bank Markéta Dvořáčková.     

Video Bankovní poplatky díky konkurenci klesají
video

Bankovní poplatky díky konkurenci klesají

Bankéři se ale rozhodli bojovat nejen o mladé, ale i o střední a starší generaci. A tak se poplatky staly jedním z hlavních motivů reklamních spotů. „Ta forma je někdy agresivnější, ale je prostě jiná. Banky se musejí snažit, a snaží se za každou cenu, jak zaujmout,“ tvrdí Denisa Hejlová z katedry marketingové komunikace FSV UK.  

I tak ale zůstávají některé tradiční domy, které politiku nulových poplatků neuznávají: „Nevěříme, že bezpoplatková politika nových bank je dlouhodobě udržitelná. Každá banka má provozní náklady, náklady na kapitál a na rizika,“ stojí ve vyjádření České spořitelny pro ČT.