Čistá Ostrava už laguny čistit nebude. Stát ji k tomu nepustí

Karviná - Úloha sdružení Čistá Ostrava, které získalo v roce 2004 zakázku na kompletní sanaci lagun chemičky Ostramo, se už omezí pouze na čerpání odpadních vod. Likvidaci zbývajících kalů a zeminy provedou jiné firmy, které vzejdou ze soutěží. Oznámil to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Čistá Ostrava měla původně jedovaté kaly vytěžit v roce 2011. Práce však po mnoha komplikacích stojí a prodražily se o miliardy. Kritizovali to ministři průmyslu, životního prostředí i resort financí, který převzal nad největší ekologickou zátěží v zemi dohled.

Podle ředitele státního podniku Diamo Tomáše Rychtaříka bude znamenat vyloučení sdružení firem Čistá Ostrava z další likvidace kalů urychlení a zracionalizování celého procesu sanace.

„Čistá Ostrava bude podle smlouvy pokračovat už jen v současném čerpání odpadních vod. Následné čerpání pak vzejde z nového odborného posudku, na kterém se pracuje,“ uvedl Rychtařík z Diama, které má areál bývalé chemičky ve správě. Zdůraznil, že aktuálně nehrozí kontaminace blízkých zdrojů pitné vody v Ostravě-Nové Vsi, protože odpadní vody se intenzivně čerpají, čistí a kontrolují. Jen udržování areálu v bezpečném stavu stojí kolem sto milionů ročně.

Odtěžení kalů - rok 2016, celková sanace - rok 2022

Podle Rychtaříka i ministra Mládka se konečně reálně blíží řešení nejzávažnějšího problému – odtěžení zbývajících 90 tisíc tun zapáchajících ropných kalů, které v odpadních zásobnících podle původního průzkumu vůbec neměly být. „Ukončujeme přípravy soutěže na sanaci těchto odpadů. V listopadu bychom měli mít uzavřenou smlouvu s novým realizátorem. Poté, co si vyřídí všechna povolení, začnou práce, které by měly trvat tři čtvrtě roku,“ informoval Rychtařík. Shodl se s Mládkem, že kaly by mohly zmizet do konce roku 2016. Termín celkové sanace areálu Ostrama, včetně vyčištění zemin, na což bude další výběrové řízení, odhadl na rok 2022.

Video Mládek informoval o vývoji problému laguny Ostramo
video

Mládek informoval o vývoji problému laguny Ostramo

Mládek informoval o vývoji problému laguny Ostramo

Mládek přinesl do Ostravy naději na řešení lagun

„Pokud by to mělo být tak, jak jsme dnes slyšeli, tak začínám být optimistou,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana Daniel Havlík z ČSSD. Možnost, že by se Ostrava v roce 2022 lagun konečně zbavila, přivítal i primátor Ostravy. „Kdyby ten termín měl být skutečně definitivním řešením lagun, tak by to byl za této situace celkem úspěch,“ řekl Tomáš Macura z hnutí ANO.

Mládek vyloučil možnost, o které před časem hovořil náměstek ministra financí Ondřej Závodský, a sice, že by se kaly neměly odtěžovat, ale v podstatě na místě zabetonovat. Zástupce kraje i města to rozhořčilo. „To je fantasmagorický nápad pana náměstka, který určitě nebude uskutečněn,“ ujistil Mládek.

Laguny a Čistá Ostrava

Sdružení Čistá Ostrava vedené firmou Geosan získalo zakázku za asi 3 miliardy v roce 2004. Zavázalo se zpracovat do roku 2010 asi 200 tisíc tun tekutých i pastovitých odpadů obsahujících mimo jiné karcinogenní těžké kovy a polychlorované bifenyly. Roku 2015 měla být hotová i kompletní rekultivace zamořeného území. Sdružení slibovalo, že laguny zavápní, vytěží a smícháním s uhelným prachem vyrobí přes 400 tisíc tun alternativního paliva pro elektrárny a cementárny, což bude mít i ekonomický efekt. Zkušební těžba začala v roce 2008.

Když se nedařilo udat palivo v místních elektrárnách, roku 2009 začala firma domlouvat odbyt paliva v Polsku, nejprve v elektrárnách, poté jako surovinu pro přípravu briket a pelet i pro běžné vytápění domů. V roce 2011 musela Čistá Ostrava vývoz do Polska zastavit poté, co polské úřady označily palivo za nebezpečný odpad a požádaly české orgány, aby zajistily odvoz zpět do Česka.

Téhož roku skončilo 100 tisíc tun vytěžených kalů z Ostravy na skládce nedaleko Litvínova a přes protesty obyvatel a ekologických sdružení se začalo pálit v cementárně v Čížkovicích.

V roce 2012 přišla Čistá Ostrava s tím, že odpadu je v lagunách asi o třetinu více, než ukazoval průzkum. Sanace lagun, za kterou už stát zaplatil skoro tři miliardy, se v roce 2012 zastavila a od té doby stojí. Nejobávanější laguna R3 je stále netknutá. Zařízení na dekontaminaci zeminy je nefunkční a hrozí výbuchem.