Konkurenti nemají právo blokovat fúze, rozhodl soud

Brno – Konkurenční firmy nemohou blokovat spojení jiných společností prostřednictvím podání rozkladu proti povolení fúze, které vydává antimonopolní úřad. Rozhodl tak Nejvyšší správní soud (NSS), podle jehož mluvčí Sylvy Dostálové vyloučil soud možnost podat rozklad pro kohokoli, kdo nebyl účastníkem řízení. Případ se týkal ovládnutí elektrárny Opatovice skupinou J&T, proti němuž podávala rozklad Severní energetická ze skupiny Czech Coal.
Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba, Josef Horázný

Vše začalo v roce 2009, kdy J&T ovládla firmu International Power Opatovice (IPO), tedy elektrárnu Opatovice. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) tehdy spojení povolil a zamítl rozklad firmy Severní energetická (dříve Litvínovská uhelná), která byla v té době ještě součástí Czech Coal. Ta tvrdila, že záležitost má kvůli jejímu rozsahu posuzovat Evropská komise. Krajský soud v Brně původně uznal žalobu Severní energetické a věc antimonopolnímu úřadu vrátil. ÚOHS však uspěl s kasační stížností u NSS, který rozsudek krajského soudu zrušil.

„Pro Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se jedná o významné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, zejména pak z hlediska právní jistoty pro účastníky řízení v oblasti spojování soutěžitelů a s ohledem na předvídatelnost postupu ÚOHS,“ uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Rozklady podávali konkurenti, kteří si fúzi nepřáli

Specialistka na soutěžní právo Jitka Linhartová ze společnosti Schoenherr říká, že se situace vrací do stavu, který platil v minulosti. Rozklad proti rozhodnutí ÚOHS mohou nyní podávat pouze účastníci řízení, a ne třetí osoby, kterými byli většinou konkurenti, jež si fúzi nepřáli.

Elektrárna Opatovice
Zdroj: ČTK
Autor: David Taneček

V případu, kterého se rozhodnutí NSS týkalo, J&T záhy po ovládnutí elektrárny Opatovice prodala skupině ČEZ podíl v Pražské teplárenské za 13 miliard korun. Ještě v roce 2009 evropský antimonopolní úřad provedl v ČEZ a J&T razii kvůli podezření ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Zásahu přitom předcházela stížnost, kterou na parcelování trhu za strany obou společností v rámci koupě IPO podal právě neúspěšný zájemce a rival Czech Coal.

Energetický průmyslový holding a jeho dceřiná firma (nástupci J&T Investment Advisors) posléze dostali v roce 2012 pokutu 60 milionů korun za bránění vyšetřování. Spory mezi dvěma energetickými giganty pokračovaly i v roce 2012, kdy Czech Coal odmítal dále dodávat hnědé uhlí pro Elektrárnu Opatovice.