ČEZu klesl zisk. Na vině je snížení cen i teplá zima

Praha – Čistý zisk energetické skupiny ČEZ oproti předloňsku klesl o 36 procent na výsledných 22,4 miliardy korun. Samotné tržby se snížily o osm procent na 200,7 miliardy korun. Výsledky svého hospodaření zveřejnila společnost dnes na svém webu. Podle její mluvčí Barbory Půlpánové je za poklesem zisku snížení cen elektřiny, loňská mimořádně teplá a suchá zima a také pokles výroby v uhelných elektrárnách.

Výsledné tržby naplnily očekávání analytiků, čistý zisk ale předpokládali vyšší. „V položce čistého zisku, zejména čistého zisku očištěného o vybrané negativní jednorázové položky, ČEZ sice převýšil svá celoroční očekávání, trh byl však ještě o něco optimističtější, možná až příliš,“ prohlásil analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Provozní zisk EBITDA se podniku loni snížil o 12 procent na 72,5 miliardy korun. Pro rok 2015 počítá ČEZ se ziskem EBITDA ve výši 70 miliard korun a očištěný čistý zisk 27 miliard korun. Ředitel divize financí ČEZ Martin Novák dnes uvedl, že firma v tuto chvíli neplánuje žádné velké opravné položky, a číslo tak platí i pro odhad standardního účetního čistého zisku. Zisk očištěný o mimořádné vlivy byl loni 29,5 miliardy korun a o půl miliardy tak převýšil očekávání samotného ČEZu. 

  • „Navzdory tomu, že klesají ceny elektřiny na evropských trzích, tak my jsme se s tím podle vysvědčení investorů a burzy poprali velmi dobře. Naše akcie rostou. Za loňský rost jsme zvýšili tržní kapitalizaci ČEZu o 25 miliard korun, takže to je dobré vysvědčení. Museli jsme hodně šetřit, věnovali jsme se hodně úsporným opatřením už v loňském roce a věnujeme se jim i letos, abychom ty výsledky stabilizovali, takže já to považuji za úspěch,“ řekl dnes po tiskové konferenci k výsledkům generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Jak to bude s dividendou?

Hlinomaz ale upozornil na to, že dosažený čistý zisk za standardních pravidel výplaty dividendy nestačí na dividendu 40 korun na akcii, kterou ČEZ akcionářům vyplatil loni. „Při standardním výplatním poměru 60 procent by hrubá dividenda na jednu akcii činila něco málo přes 33 Kč na akcii, což by byl nemalý pokles proti poslední dividendě ve výši 40 Kč na akcii. Její navýšení, například na 35 korun za akcii, by znamenalo výplatní poměr o něco zvýšit, což ale ČEZ v průběhu loňského roku v principu nevyloučil,“ uvedl Hlinomaz. Základem pro stanovení dividendy za rok 2014 by měl být očištěný zisk.

Video Šéf ČEZu: Poprali jsme se s tím dobře
video

Šéf ČEZu: Poprali jsme se s tím dobře

Šéf ČEZu: Poprali jsme se s tím dobře

sct24, 3.3.2015

Analytik: Elektřina by zdražovat neměla, možná i zlevní

Podle analytika J&T Banky Bohumila Trampoty ale výsledky výši dividendy neovlivní. „Očekáváme, že management navrhne stejnou dividendu jako v předchozích dvou letech, 40 Kč na akcii. To by znamenalo výplatní poměr 73 procent,“ uvedl Trampota. Beneš dnes prohlásil, že informaci o dividendové politice oznámí firma v dubnu.

  • "Propad cen na evropských trzích pokračuje a už dneska se dá říci, že zákazníci v České republice nemusí mít žádné obavy ze zdražování elektřiny ani v roce 2015 a 2016. To už je téměř jisté. Dokonce se dá očekávat, že cena elektřiny by pro konečné zákazníky mohla i mírně poklesnout," říká Michal Šnobr, analytik J&T Banky.

Loňská čísla podle společnosti negativně ovlivnilo i omezení podpory větrných parků v Rumunsku. Naopak pozitivní dopad měla dohoda o narovnání s albánským státem, úspory ve stálých provozních nákladech, započtení pohledávek s bulharskou státní energetickou společností NEK a úhrada pohledávek rumunskými státními drahami a poštou.

Výroba elektřiny skupině ČEZ loni klesla o pět procent na 63,1 terawatthodiny. Prodej elektřiny koncovým zákazníkům se snížil o čtyři procenta, u plynu klesl o 11 procent. Prodej tepla se snížil o 14 procent. Zaměstnanců ke konci roku meziročně ubylo o 300 na 26 300 pracovníků.

Na letošní hospodaření bude mít podle firmy ČEZ pozitivní vliv modernizace uhelných elektráren v Česku, zvýšení výroby v jaderných zdrojích a další úspory v provozních nákladech. Nepříznivě má působit trend klesajících cen elektřiny a jednorázové výnosy v roce 2014, které letošní výsledek v meziročním srovnání zhorší.

Chladicí věž dukovanské elektrárny
Zdroj: ČTK
Autor: Luboš Pavlíček

Beneš dnes také připomněl, že tématem pro ČEZ bude letos i Aktualizace státní energetické koncepce a navazující Národní akční plán pro jadernou energetiku, které má schvalovat vláda. Mezi hlavní cíle firmy v letošním roce podle něj patří například získání povolení k provozu Jaderné elektrárny Dukovany po roce 2015 a zprovoznění nové uhelné elektrárny elektrárny v Ledvicích. 

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.