Řecko: Do června to zvládneme, další pomoc nepotřebujeme

Atény – Řecko už další, v pořadí třetí mezinárodní finanční pomoc potřebovat nebude, po včerejším jednání vlády to prohlásil řecký premiér Alexis Tsipras. Atény se v posledních dnech dohodly se svými věřiteli na prodloužení současného záchranného programu o čtyři měsíce – tedy do konce června.

Právě dnes, poslední únorový den, měla původně Řecku skončit úvěrová pomoc. Vládě pod vedením premiéra Tsiprase a ministra financí Janise Varufakise se ale podařilo získat další čtyři měsíce na to, aby se s věřiteli pokusila vyjednat příznivější podmínky.

Tsiprasův kabinet je přesvědčen, že se mu to do konce června podaří. Eurozóna ale tak optimistická není, zaznívají v ní hlasy, podle nichž bude muset Řecko o mezinárodní pomoc požádat znovu. „Je mi líto, ale zklamu je. Měli by zapomenout na třetí záchranný balík vzhledem k tomu, že řecká veřejnost odmítla další takovou pomoc tím, že nás zvolili,“ tvrdí premiér Tsipras a dodává, že jeho vláda nadále od věřitelů požaduje „odpoutání od dusivého a ponižujícího opatrovnictví“, jímž je míněn dohled nad plněním řeckých závazků ohledně rozpočtových úspor a strukturálních reforem.

Řecku hrozí bankrot, to ho možná zachrání

Podle agentury Reuters je Řecko v dnešních dnech prakticky bez peněz. A právě hrozba státního bankrotu by mohla podle eurozóny vládu donutit ke zrychlení v prosazování klíčových reforem. „Vyzývám vás, abyste tvrději pracovali, abychom naplnili vůli veřejnosti, aby naše země mohla otočit list,“ vyjádřil se k rychlému zavedení reforem i Tsipras.

Video Řecko další pomoc odmítá, do léta to prý zvládne
video

Řecko další pomoc odmítá, do léta to prý zvládne

Řecký týdeník To Vima ve svém komentáři na internetu uvádí, že poté, co se řecká vláda vrátila k realitě přijetím čestného kompromisu, nyní pořádně neví, jak „prodat“ uzavřenou dohodu domácímu publiku, protože jde samozřejmě přesně o opak toho, co vítězná strana Syriza slibovala před volbami. Podle listu je dalším problémem i to, že někteří ministři stále nepochopili, že stojí v čele úřadu a už nejsou pouze hlasem opozice. Jejich časté komentáře v médiích k čemukoliv pak prý vyvolávají otázky, zda mají vůbec čas věnovat se skutečným problémům, které před nimi stojí.

Kabinet tak musí čelit i prvním protestů, které paradoxně nezaznívají z řad pravice. V posledních dnech se v aténských ulicích sešli podporovatelé komunistické strany, aby dali najevo svou nechuť k dohodě s eurozónou. Kabinet podle nich pokračuje v politice předchozích vlád (čtete více). I tak ale Tsiprasovým ministrům většina Řeků věří. S jejich kroky souhlasí podle agentury Metron Analysis 76 procent dotázaných obyvatel.

Varufakis: Reformy jsou úmyslně neurčité

Řecký ministr financí Janis VarufakisPodle ministra financí Varufakise jsou slíbené reformy, které se staly klíčem k prodloužení finanční pomoci, úmyslně formulovány neurčitě, aby bylo snazší pro něj získat souhlas v parlamentech zemí eurozóny. Doporučily mu to údajně přímo na schůzce euroskupiny. Varufakis ale nikoho konkrétního nejmenoval. V soukromém rozhovoru mu prý mimo jiné jeden z ministrů také řekl, že dřívější řecký závazek dosáhnout primárního rozpočtového přebytku 4,5 procenta je nerealistický. To ale včera vyvrátil zdroj agentury DPA z německého ministerstva financí, podle něhož se se 4,5 procenty od příštího roku skutečně počítá. Cílem je, aby byly Atény v roce 2022 samy schopné plnit své závazky na volném dluhovém trhu.

Prodloužení úvěrové pomoci včera prošlo i německým Spolkovým sněmem, i když během hlasování zaznívaly poměrně kritické komentáře. Ve čtvrtek řecký ministr financí Německo totiž pobouřil, když oživil myšlenku částečného smazání řeckého dluhu. (čtěte více)