O2 se bude dělit. Vzniknou dvě samostatné firmy

Praha – Telekomunikační společnost O2 se rozdělí na dvě firmy, dnes tak rozhodlo její představenstvo. Od O2 se odštěpí nový podnik pod názvem Česká telekomunikační infrastruktura, který bude vlastnit a provozovat pevné a mobilní sítě a datová centra. Rozdělení musí ještě posvětit akcionáři na valné hromadě. V O2 má majoritu 83 procent PPF Petra Kellnera.

Podle generálního ředitele O2 Tomáše Budníka má oddělení infrastruktury přinést zvýšení efektivity v obou firmách a možnost pružněji reagovat na aktuální situaci na trhu. O2 zároveň rozdělení usnadní podnikat bez omezení daných regulací, protože na řadě trhů je dominantním hráčem. „Naše společnost aktuálně provozuje dva velmi odlišné druhy podnikání. Vedle poskytování služeb zákazníkům se zaměřujeme i na budování a provoz infrastruktury. Každá ze společností se přitom řídí jiným investičním horizontem a zajišťuje své podnikání s jinou mírou rizika,“ dodal Budník.

V rámci rozdělení sníží O2 základní kapitál z 27,461 miliardy korun na 3,1 miliardy. Jmenovitá hodnota každé akcie klesne ze stávajících 87 na deset korun. „Jmenovitá hodnota akcií má čistě účetní význam a nemá vliv na velikosti podílu akcionářů na společnosti ani na skutečnou hodnotu akcií, která je dána tržní cenou. Pro akcionáře se tak změnou jmenovité hodnoty akcií nic nemění,“ podotkl Budník.

 • Každý akcionář O2 obdrží k jedné akcii operátora jednu akcii nové společnosti. Akcie České telekomunikační infrastruktury nebudou obchodovány na burze, firma nabídne vlastníkům, kteří budou hlasovat proti schválení rozdělení, jejich odkup. Znalec odštěpovanou část ocenil na 46,9 miliardy Kč.

Analytik: Menší akcionáři podíl zřejmě prodají

Rozhodnutí podle analytika Komerční banky Josefa Němého výrazně snižuje pravděpodobnost vyplacení zajímavé dividendy z loňského zisku. „Podle mého názoru bude PPF postupně navyšovat své podíly jak v původním O2, tak v nové firmě. V budoucnu tak akcie O2 pravděpodobně zmizí z burzy úplně,“ řekl. Pro mnoho menšinových akcionářů tak podle něj bude dávat větší smysl podíl prodat. „Podle dnešních zpráv by měl držitel akcie O2 dostat v případě prodeje akcie v nové firmě zhruba 149 korun za kus. Zda je tato nabídka adekvátní, nebo ne, nelze posoudit, protože nemáme přístup k samostatným finančním výkazům nové odštěpené firmy, respektive zbytku původní části,“ řekl Němý.

Potenciálně velký problém vidí zároveň v tom, že odkup akcií v nové firmě zřejmě bude nabídnut jen těm akcionářům, kteří budou hlasovat proti rozdělení na valné hromadě. „Předpokládám, že kvůli této podmínce aktivního jednání by mnoho minoritních akcionářů mohlo přijít o možnost prodeje a zůstanou jim nelikvidní akcie nové firmy,“ upozornil.


O2 je největší telekomunikační firma v Česku
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Švancara

Česká telekomunikační infrastruktura získá z O2 veškerý majetek i všechny dluhy, které se týkají Divize Infrastruktura a velkoprodej. Získá tak pevnou telekomunikační síť a fyzickou infrastrukturu mobilní sítě, ústředny, dohledová centra, informační systémy a databáze pro správu sítí a datová centra včetně budov. Do nové firmy přejde 1 241 zaměstnanců z celkem 4 352 pracovníků O2 ČR a získá také dceřiné firmy Czech Telecom Germany a Czech Telecom Austria. V O2 zůstanou práva k užívání telefonních čísel a mobilních kmitočtů a ostatní dceřiné firmy včetně slovenského operátora O2 Slovakia.

V představenstvu správce infrastruktury zasedne dosavadní šéf síťové divize a člen představenstva O2 Petr Slováček, člen představenstva O2 Michal Frankl a Ladislav Chvátal z PPF Partners. Slováček a Frankl podle informací zároveň přestanou být členy představenstva O2. Prvními třemi členy dozorčí rady budou zástupci PPF Robert Ševela, Kateřina Jirásková a Lubomír Král.

 • V Evropě i ve světě není oddělení provozovatele telekomunikační infrastruktury od poskytovatele služeb obvyklé. Například ve Velké Británii se oddělily jen pevné sítě.

O2 zároveň oznámila, že ukončila jednání o poskytnutí půjčky 24 miliard Kč mateřské PPF. Ta předpokládá, že jednání se obnoví po zápisu obou firem do obchodního rejstříku a splnění všech zákonných podmínek. Investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera získala majoritní podíl 66 procent v O2 od španělské Telefóniky na začátku loňského roku. Cena za transakci byla 63,6 miliardy Kč. V současnosti má přes 83 procent akcií firmy. O2 má téměř 5,1 milionu mobilních zákazníků a provozuje 1,3 milionu aktivních pevných linek.

O2 je největším hráčem na trhu

 • O2 je největší telekomunikační společností v ČR a jeden z vedoucích poskytovatelů plně konvergentních služeb v Evropě. Podle svých internetových stránek disponuje firma O2 nejucelenější nabídkou hlasových a datových služeb v Česku.
 • V loňském roce se počet mobilních zákazníků O2 mírně snížil na 5,069 milionu, množství tarifních klientů ale vzrostlo o 1,8 procenta na 3,294 milionu. O2 má rovněž 1,4 milionu pevných linek. Konkurenčními operátory v ČR jsou zejména T-Mobile a Vodafone.
 • Od ledna 2014 je O2 součástí investiční skupiny PPF Petra Kellnera. Majoritní podíl 66 procent v O2 získala PPF od španělské Telefóniky, cena za transakci byla 63,6 miliardy korun. Další akcie získala v rámci povinného odkupu či vykoupením podílů od minoritních akcionářů. V současnosti drží PPF v O2 podíl 83 procent.
 • Tuzemský operátor v minulosti změnil jméno hned několikrát. Historie firmy sahá k 1. lednu 1994, kdy vznikl SPT Telecom. Současný podnik vznikl v roce 2003 spojením Českého Telecomu a mobilního operátora Eurotel. V roce 2005 firmu ovládla španělská Telefónica. Po smlouvě s PPF akcionáři Telefóniky Czech Republic schválili změnu názvu firmy na O2 Czech Republic.
 • O2 plánuje letos zdvojnásobit své investice do mobilní sítě. Celková výše těchto investic se bude pohybovat kolem jedné miliardy korun. Většina půjde do budování sítě LTE.
 • V současnosti firma pokrývá sítěmi LTE a 3G při započtení vysílačů v testovacím provozu přes 93 procent populace. Při budování pokrytí O2 spolupracuje s T-Mobilem.
 • O2 klesl v roce 2014 čistý zisk o 30 procent na čtyři miliardy korun. Provozní výnosy se snížily o pět procent na 44,7 miliardy korun a provozní zisk OIBDA byl nižší o 13 procent.
 • V předchozích letech firma vykázala následující výsledky: 2013 - 5,7 miliardy korun (čistý zisk), 47,4 miliardy korun (výnosy), 2012 - 6,8 miliardy korun (zisk), 50,5 miliardy korun (výnosy), 2011 - 8,7 miliardy korun (zisk), 52,4 miliardy korun (výnosy), 2010 - 12,3 miliardy korun (zisk) a 55,6 miliardy korun (výnosy).
 • O2 vlastní mimo jiné 100 procent mobilního operátora O2 Slovakia. Na Slovensku, kde O2 působí od roku 2007, využívalo ve třetím čtvrtletí 2013 mobilní služby operátora bezmála 1,5 milionu lidí. V současnosti zaujímá firma pozici trojky na tamním trhu.
 • Letos začala O2 nabízet ve spolupráci s Home Credit z mateřské PPF vlastní kreditní kartu. Ve spolupráci s PPF se chystají i další služby, například pojištění telefonů proti krádeži nebo ztrátě.