S Koreou můžeme spolupracovat v obraně nebo jádru, míní Sobotka

Soul – Ekonomická spolupráce České republiky a Jižní Koreje by mohla v budoucnu kromě automobilového průmyslu, který nyní převažuje, zahrnout také obranný či jaderný průmysl. Během své návštěvy Soulu to řekl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj je Česko v Jižní Koreji vnímáno velmi pozitivně.

„Je dobré si uvědomit, že tohle je velký trh, 50 milionů obyvatel v Korejské republice vytváří velmi zajímavý trh pro řadu našich firem. Je tady šance pro potravinářské firmy, export českého piva do Koreje,“ prohlásil předseda vlády.

„Je tady podle mého názoru šance i pro české technologické firmy a pro firmy v oblasti obranného průmyslu. Korea má velkou armádu, má poměrně významný obranný rozpočet a počítá s tím, že bude tyto finanční prostředky vynakládat i v příštích letech. Takže já si myslím, že je tady šance možná i na některé společné projekty v oblasti obranného průmyslu,“ dodal Sobotka.

„Samozřejmě Korejci mají zájem investovat v České republice, například i v oblasti infrastruktury. Rádi by se zúčastnili výběrového řízení v okamžiku, kdy se rozhodneme, jak budeme pokračovat z hlediska výstavby nových jaderných bloků,“ konstatoval dále Sobotka s poukazem na možné tendry na dostavbu jaderných elektráren Temelín a Dukovany.

Premiér Bohuslav Sobotka na návštěvě Jižní Koreje
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ahn Young-joon

„Česká republika je (v Jižní Koreji) vnímána velmi pozitivně, je vnímána jako země zajímavých příležitostí pro korejské podnikatele,“ je přesvědčen šéf vlády. „Ve světě rostou preference zemí, které dokážou být politicky a bezpečnostně stabilní. My máme stabilní finanční sektor, máme v pořádku hlavní makroekonomické parametry, jako je zadlužení, jako je inflace. Máme sociální smír, takže máme řadu výhod pro korejské investory.“

„Existuje také velký rozdíl v ceně práce, ty naše jsou zhruba na jedné třetině nákladů, které třeba v oblasti průmyslu vynakládají tady v Koreji. Takže i z tohoto hlediska je ČR pro korejské průmyslové investory zajímavou lokalitou,“ dodal Sobotka (další podrobnosti o návštěvě premiéra v Jižní Koreji se dočtete zde).

Mládek: Letos můžeme očekávat další korejské investice

Své zastoupení v Jižní Koreji otevřela agentura CzechInvest. „Potřeba zřídit nové zastoupení CzechInvestu vznikla díky úspěšně se rozvíjejícím vztahům s Koreou a silnému investičnímu potenciálu této země,“ vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). "Už loni společnosti Nexen Tire a Hyundai Mobis oznámily významné investice v České republice a brzy můžeme očekávat další," předeslal Mládek. Jižní Korea je už nyní čtvrtým největším zahraničním investorem v ČR.

Mezi firmy, které dojednaly v Jižní Koreji nové kontrakty, patří třeba společnost Český porcelán Dubí. Ta do východoasijské země vyveze v příštích pěti letech porcelán v hodnotě minimálně pět milionů dolarů (120 milionů korun). „Smlouva navazuje na předchozí úspěšnou spolupráci obou stran a zajišťuje trvalý prodej českého porcelánu v Korejské republice,“ uvedla mediální zástupkyně firmy Libuše Maxová.

Obsah dodávek do Koreje bude z největší části tvořit tradiční porcelán dekorovaný modrým kobaltem pod glazuru. „Jde o tradiční cibulák, který doplní nový tvar porcelánu s názvem Praha, nedávno vyvinutý právě na popud korejského partnera,“ doplnila Maxová. Tradiční cibulák vyváží firma kromě Evropy například do Japonska.