ECB dnes představila novou dvacetieurovou bankovku

Novou bankovku v hodnotě dvaceti eur dnes v sídle Evropské centrální banky ve Frankfurtu představil její prezident Mario Draghi. Má být mnohem odolnější vůči padělání a do oběhu bude uvedena 25. listopadu letošního roku. Dnešním dnem zároveň začíná výrobcům strojů na zpracování bankovek a zařízení na ověřování jejich pravosti, zpracovatelům hotovosti a ostatním zainteresovaným stranám běžet devítiměsíční období, během kterého se musí na novou bankovku připravit.
Video Novou dvacetieurovku bude těžší padělat
video

Novou dvacetieurovku bude těžší padělat

Novou dvacetieurovku bude těžší padělat

eko, 24.2.2015

Jak bude vypadat nová dvacetieurovka

Bankovka obsahuje zcela nový, inovativní bezpečnostní prvek v podobě „okna s podobiznou“, obsaženého v hologramu. Při nastavení bankovky proti světlu okno zprůhlední a zobrazí se v něm podobizna mytologické postavy Európy, viditelná z obou stran bankovky. Stejně jako nové bankovky pět a deset eur obsahuje i nová bankovka ve vodoznaku „smaragdově zelené číslo“ a podobiznu Európy.

„Okno s podobiznou představuje v technologii výroby bankovek opravdovou inovaci. Je výsledkem snahy Eurosystému o to, aby eurobankovky byly i nadále odolné vůči padělání. Tím bude posílena důvěra, kterou do svých bankovek vkládá 338 milionů občanů v celé eurozóně,“ uvedl Draghi.

Vyzkoušejte si své znalosti o euro bankovkách obecně. Kvíz Co víte o euru najdete zde.


Nová dvacetieurová bankovka je třetí bankovkou série Europa, která postupně nahrazuje původní sérii eurobankovek zavedenou v roce 2002. Bankovky v hodnotě pěti eur série Europa byly vydány v květnu 2013, bankovka deseti eur pak v září 2014. Po dnes představené bankovce budou později následovat rovněž nové verze bankovek v hodnotě 50,  100, 200 a 500 eur.

Bankovka v hodnotě 20 eur je nejžádanější

Dvacet eur je jednou z nejpoužívanějších bankovek vůbec. V hojné míře ji totiž vydávají bankomaty, přijímá ji mnoho prodejních automatů a maloobchodníci často kontrolují její pravost pomocí malých zařízení přímo na pokladnách.

ECB a národní centrální banky Eurosystému chtěly poskytnout všem, kteří přijdou pracovně do kontaktu s novou bankovkou, dostatek času, aby se mohli připravit na její příchod. Proto již v předstihu o ní zveřejnily informace a zároveň poskytly nové bankovky pro účely testování a přizpůsobení těchto strojů a zařízení.

Soutěž s dvacetieurovkou

I s novou dvacetieurovou bankovkou si můžete zasoutěžit. Na webu je totiž speciálně upravená aplikace Tetris. Pokud sbíráte body, postupně se vám ukazují ochranné prvky   bankovky.


Navíc je připraven i partnerský program, podobně jako tomu bylo v případě desetieurové bankovky v roce 2013, kdy se do něj zapojilo více než tři sta partnerů z celé Evropy. Tento program poskytne výrobcům strojů na zpracování bankovek a zařízení na ověřování jejich pravosti v celé eurozóně dodatečnou komunikační podporu, aby se mohli včas připravit na uvedení bankovky do oběhu. Program umožňuje partnerům získávat včasné informace a snadno a efektivně komunikovat s jejich zainteresovanými stranami.

Eurobankovky jsou nyní platidlem 338 milionů lidí v 19 zemích a jejich celková nominální hodnota činí 1 000 miliard EUR.