Řekové finišují seznam opatření, zaměří se na daňové úniky

Atény – Řecká vláda se v návrhu reforem, který má do pondělka předložit mezinárodním věřitelům, zaměří především na boj proti daňovým únikům a zefektivnění státní správy. Podle britské BBC to řekl státní ministr Nikos Pappas. Schválení plánu reforem je podmínkou pro to, aby eurozóna příští týden potvrdila páteční dohodu o prodloužení úvěrového programu o čtyři měsíce.
Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: Jens Büttner

Vláda sestavuje seznam reformních opatření od soboty. Ministr financí Janis Varufakis ujistil, že na tom „pracuje dnem i nocí“, a slíbil, že celý plán bude hotov ještě dnes. "Jsem přesvědčen, že tento seznam instituce (věřitelská trojka čili zástupci Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu) schválí, a my díky tomu zahájíme fázi stabilizace a hospodářského růstu," řekl Varufakis.

Pappas později uvedl, že plánované reformy vyvedou Řecko „z otupělosti“. „Sestavujeme seznam opatření, která zefektivní státní službu a budou bojovat proti daňovým únikům,“ nastínil v řecké televizi Mega. Nedělá si však iluze, že získat věřitele na řeckou stranu bude snadné; podle něj to bude „boj o každý centimetr“.

Premiér Alexis Tsipras označil v sobotu dohodu s eurozónou jako vítězství své vlády a konec úsporných opatření, k nimž se zavázala předchozí vláda. Řecko má však další pomoc dostat jen v případě, že věřitelé zhodnotí návrhy Atén jako dostatečné a v následujících měsících potvrdí, že vláda své sliby skutečně plní. Řecko se také v dohodě zavázalo, že v mezidobí neudělá nic, co by ztížilo dosažení dříve dohodnutých rozpočtových cílů (více zde).

Potvrzení dohody zažehná bezprostřední hrozbu, že zemi příští měsíc dojdou peníze na splácení dluhopisů, zbankrotuje a bude muset opustit eurozónu. Nová vláda by také dostala prostor k tomu, aby se pokusila vyjednat dlouhodobě příznivější podmínky splácení.

Alexis Tsipras
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Michael Kappeler

Nejmenovaní řečtí činitelé agentuře Reuters v sobotu sdělili, že na předběžném seznamu reforem je boj proti daňovým únikům a korupci, avšak bez konkrétně vytyčených cílů. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble už v pátek večer varoval, že pokud Řecko nepředloží dostatečné závazky reforem, dalších úvěrů se nedočká.

Tsiprasově radikálně levicové straně SYRIZA zajistily výhru v lednových parlamentních volbách sliby, že ukončí úspornou politiku a přestane spolupracovat s trojkou, jejíž inspektoři dohlížejí na dodržování dohodnutých úspor a reforem. Tzv. trojka Řecku poskytla dva balíčky pomoci ve výši 240 miliard eur (6,6 bilionu korun); na oplátku žádala reformy, jež si vyžádaly hluboké ekonomické a sociální dopady.

Někteří řečtí politikové, včetně několika krajně levicových členů strany SYRIZA, už označili dohodu za zpronevěření se slibům a kapitulaci. Řecká vláda prý dosáhla v pátek kosmetického vítězství alespoň tím, že nenáviděné slovo „trojka“ se v oficiálních dokumentech změnilo na označení „tři instituce“.