Apple chce do roku 2020 vyrábět elektromobily

New York - Technologický gigant Apple si stanovil další metu - do pěti let chce začít vyrábět ekologicky šetrná auta na elektřinu. Kvůli projektu prý firma v poslední době začala masivně přijímat nové výzkumníky. Na prototypu aktuálně pracuje zhruba 200 lidí.

Apple by se ještě mohl rozhodnout projekt stopnout nebo odložit, kdyby vedení nebylo spokojeno s tím, jak postupuje, uvedly informované zdroje. Představitelé firmy se k článku Bloombergu odmítli vyjádřit. 

Zavedeným automobilkám obvykle trvá vývoj nového automobilu pět až sedm let. Když firma začíná od nuly, uvažuje se tak o horizontu deseti let, tvrdí prezident poradenské společnosti Automotive Consulting Group Dennis Virag.  Podle listu Financial Times Apple najal například Johanna Jungwirtha, bývalého šéfa vývojářů Mercedes-Benz.

Pokud by Apple uvedl na trh vlastní elektromobily, mohlo by to rozpoutat bitvu o zákazníka mezi ním a jeho potenciálními konkurenty Tesla Motors a General Motors. Obě americké automobilky chtějí v roce 2017 uvést na trh elektrické vozidlo, které dokáže na jediné nabití ujet více než 200 mil (zhruba 321 kilometrů) a bude stát méně než 40 tisíc dolarů (964 tisíc Kč). 

Apple, který své počáteční zaměření na výrobu osobních počítačů během let rozšířil na hudební přehrávače, mobilní telefony a tablety, vykázal v posledním čtvrtletí rekordní zisk 18 miliard dolarů.

Oblast motoristických novinek dlouhodobě láká také konkurenční Google. Společnost by dokonce ráda v příštích letech vyvinula vozidlo, které bude řízeno automaticky s pomocí počítače a navigace. S podobnou vizí ale přišla také automobilka Tesla.