Zájezdy na poslední chvíli budou letos dražší

Nákup last minute zájezdů se letos nevyplatí tolik jako loni. O menší slevy se postaral kurz koruny k euru a dolaru, koruna je ve srovnání s uplynulým rokem slabší. Za stejný zájezd tak můžeme letos zaplatit i o několik tisíc korun více.

Last minuty bývaly ještě loni oproti katalogovým ceníkům levnější až o 20 procent. Letos prý zlevní nanejvýš o 15 procent. Tento trend byl patrný i na veletrhu cestovního ruchu, který dnes začal v Praze. „Kurz dolaru, případně i kurz eura tak bude mít vliv na cenu last minute, tam totiž už budeme kalkulovat s tou vysokou nákupní cenou - tam se to projeví,“ konstatuje generální ředitel Čedoku Radek Drechsler. „Stoprocentně jsou last minute dražší než loni,“ potvrzuje také generální ředitel cestovní kanceláře Exim Ferid Nasr.

A první příklady už to dokazují. Čtyřhvězdičkový hotel na venezuelském ostrově Isla Margarita stál ještě loni přes 32 tisíc na osobu. Nyní je to téměř o osm tisíc víc. „To, co udělala ČNB je v podstatě brutální zásah do našeho podnikání, progtože nám změnilo charakter našeho podnikání a na české turisty to samozřejmě musí mít dopad nejenom u cen zájezdů, ale i při pobytech na místě,“ komentoval místopředseda asociace cestovních kanceláří Jan Papež s odkazem na umělý zásah národní banky do hodnoty koruny v listopadu 2013.

Proti dražším zájezdům last minute jdou ale v některých lokalitách slevy čtyř a pětihvězdičkových hotelů. „Například řeckým a tureckým hoteliérům chybí část německé a také ruské klientely a samozřejmě nás kontaktují a nabízejí nám průběžně slevy,“ potvrzuje Jan Osúch, mluvčí CK Fischer.

Roste zájem o Bulharsko

I přes případné slevy je ale Turecko pro řadu Čechů drahou destinací - i proto se vracejí do Bulharska. „Loni Bulharsko navštívilo 166 tisíc turistů z České republiky. Hlavně v průběhu léta. Teď se zdá, že se zvedá zájem hlavně o golfovou a zdravotní turistiku,“ říká ministryně turistiky Bulharska Nikolina Angelkova.

Po dvou letech ožívá i zájem o Egypt, který se po arabském jaru potýkal s velkým odlivem turistů. Podle Papeže je zájem českých turistů o zahraniční dovolené dlouhodobě stabilní. Ročně vycestuje přes 2 miliony lidí. Nejoblíbenějšími destinacemi zústávají Chorvatsko, Itálie či Slovensko.

Video Za zájezdy na poslední chvíli si letos připlatíme
video

Za zájezdy na poslední chvíli si letos připlatíme

Za zájezdy na poslední chvíli si letos připlatíme

Ročně vycestují na dovolenou zhruba 2 miliony Čechů