Dluhy přestávají být strašákem českých domácností

Češi se zadlužují s rozmyslem, loni poprvé po třinácti letech klesl objem nesplácených úvěrů. Důvody jsou přitom dva: lepší ekonomická situace a zároveň menší zájem o spotřebitelské půjčky. Přitom oblast, kde si lidé stále půjčují s chutí, jsou hypotéky. A zejména pak v období rekordně nízkých úrokových sazeb.

Své dluhy neplatí včas skoro každý desátý Čech. „Je to o tom, že se opravdu přihodí něco nenadálého, klient se dostane do potíží se splácením. Pak před problémem strká takzvaně hlavu do písku, nezvedá telefon společnosti, nereaguje na e-maily,“ vysvětluje Miroslav Beneš z registru dlužníků Solus.

Psycholog Jeroným Klimeš:

„Lidé mají přirozeně sklony k požitkářství. Šetřivý a rozumný přístup k penězům je něco, co musí rodiče děti naučit.“


I přesto si ale Češi loni půjčovali uvážlivěji. Nedokázali splatit 58 miliard korun, což je o miliardu méně než v roce 2013. „Už nějakých šest sedm let se tady hodně mluví o finanční gramotnosti, vzniká mnoho programů. Takže patrně začínají nést své ovoce,“ poznamenává k tomu hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Jenže statistiky zahrnují pouze půjčky od bank. Kolik Čechů podlehne pochybným inzerátům, se zjistit nedá. Často se jedná o lidi, kteří by jinak úvěr nedostali. U nesolidního věřitele se pak rychle dostanou do dluhové pasti.

Video Události: Objem půjček nesplácených domácnostmi klesá
video

Události: Objem půjček nesplácených domácnostmi klesá

Když do banky, tak nejčastěji pro hypotéku

Do bank pak Češi chodí hlavně pro hypotéky. Celkové zadlužení domácností tak pořád roste, neboť úvěry na bydlení si lidé spíše berou u milionových sum. Za ně pak ručí většinou samotnou nemovitostí, a dobře si tak rozmyslí, jestli jsou schopní dluh platit. Jinak by přišli o střechu nad hlavou.

David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni:

„Vidíme stejný poměr bankovních půjček, ale daleko menší poměr menších mikropůjček těsně před dnem výplaty. Právě to jsou nejvíce rizikové úvěry.“


Nejzodpovědnější v zemi jsou Moravané. Naopak nejhůře jsou na tom s platební morálkou na severu Čech. Třeba v Ústeckém kraji neplní své závazky každých patnáct lidí ze sta. A není výjimkou, že tím způsobí problémy partnerovi nebo celé rodině.

Banky nebo jiné úvěrové společnosti půjčují lidem peníze v závislosti na několika faktorech. Těmi jsou třeba věk, doba splácení, výše mzdy nebo hodnota majetku. Liší se i výše měsíčních splátek. Více v následující galerii: