Na zrušených sKartách leží 12 milionů korun

Praha - Projekt sKaret, přes které Češi dostávali sociální dávky, skončil loni v březnu. Přesto má zhruba třicet tisíc lidí stále na těchto účtech peníze. Často totiž neví, jak se mají k uloženým prostředkům dostat. Podle informací Českého rozhlasu mají lidé ještě tři roky na to, aby peníze vybrali. Musejí ale na pobočku spořitelny.

Bankomat dnes lidem, kteří použijí sKartu, nic nevydá a v obchodech už se s kartou platit nedá. To potvrdila i paní Jana z Humpolecka, které na sKartu chodil rodičovský příspěvek. Za našetřených 11 tisíc korun si chtěla pořídit sušičku. Když ji chtěla minulý týden zaplatit, bankomat jí žádné peníze nevydal. 

Problémy s penězi na nepoužitelných sKartách řeší Úřad práce ČR nebo přímo Česká spořitelna. Majitelé těchto sKaret nebo účtů si mohou své zbývající prostředky vyzvednout do 31. března 2018. Stačí si dojít na pobočku České spořitelny a mít s sebou platný doklad totožnosti. Kdo si neví rady, tomu poradí i úřad práce.

Dávky jsou už dnes vypláceny převodem na účet nebo poštovní poukázkou. To znamená mimo sKartu. 

Mluvčí České spořitelny Marek Pšeničný potvrdil, že na účtech po sKartách zůstalo něco kolem 12 milionů korun. „Na mnoha účtech leží částky zhruba v jednotkách a desítkách korun,“ uvedl.

O náhradě bance by musel rozhodnout soud

Podle původní smlouvy měla Česká spořitelna obhospodařovat sKarty až do ledna 2024, jenže nakonec byly loni zrušeny. Za předčasné ukončení projektu sKaret však nechce stát platit České spořitelně žádné finanční kompenzace.

Banka jako provozovatel systému, který měl fungovat pro výplaty sociálních dávek, vyčíslila v minulosti náhradu na více než 200 milionů korun. 

Podle Petra Sulka z ministerstva práce a sociálních věcí by o případné kompenzaci musel rozhodnout až soud. „Pomyslný míč je v tuto chvíli na straně České spořitelny, která se s námi může dohodnout na ukončení projektu bez finanční kompenzace, nebo se s námi soudit. Soud je jedinou autoritou v této zemi, která může případný spor rozhodnout,“ řekl Petr Sulek. 

O podobném projektu se neuvažuje

Podobný projekt, jako byly sKarty, ministerstvo práce podle náměstka ministryně Robina Povšíka neplánuje: „Je zřejmé, že určitá elektronizace celého systému bude pokračovat. Stejně, jako se vyvíjí společnost, bude docházet k určitému vývoji výplatě příslušných dávek.“

Systém, který se vrátil do podoby před sKartou, je poměrně ideální z hlediska uživatelů. „My činíme nějaká opatření pro to, abychom se v určitých případech pokusili zamezit i nějakému ne úplně správnému a hospodárnému nakládání s podporou,“ dodal.

Povšík upřesnil, že někteří klienti dostávají sociální podporu třeba ve formě poukázek, kde je možné odebírat jen určité druhy zboží, třeba hygienické záležitosti nebo potraviny.