Čína následuje Evropu: Chystá trh s emisními povolenkami

Praha/Šen-čen − Největší znečišťovatel ovzduší na planetě chce jeho kvalitu zlepšit. A to po evropském vzoru. Čínská vláda totiž chystá trh s emisními povolenkami. Pilotní projekt zavedla v sedmi městech. Podle zahraničních firem, které se tam snaží prosadit, je trh sice perspektivní, zatím ale nefunguje. „Měsíčně se v Číně vyobchoduje půl procenta toho, co se v Evropě zobchoduje na všech burzách za den,“ popisuje Jan Fousek, ředitel největší české firmy, která s povolenkami obchoduje a nyní zkouší štěstí i v Číně.
Video Čína rozjíždí trh s emisními povolenkami
video

Čína rozjíždí trh s emisními povolenkami

Čínské ovzduší je znečištěno dlouhodobě. Může za to zejména těžký průmysl a uhelné elektrárny. Ve velkých městech bývá smog tak hustý, že by se dal skoro krájet. Bezpečný limit 25 mikrogramů na metr krychlový tam běžně překračují dvacetinásobně. Vláda se proto zavázala, že emise sníží. Obchod s povolenkami je jednou z cest, na které spoléhá ve svém plánu.

Mezi sedm míst, kde se emisní povolenky v rámci testovacího provozu obchodují, patří i burza v Šen-čenu. Oproti rušným trhům v Evropě je tady ale atmosféra ospalá a byznys minimální. „Ta zdejší vznikla jako první a pokrývá 30 milionů tun emisí oxidu uhličitého ročně. To je jen 40 procent celkového objemu emisí skleníkových plynů, které Šen-čen vyprodukuje,“ vysvětluje ředitelka burzy Čchen Aj-ou. Čína přitom produkuje nejvíc oxidu uhličitého na světě.

Na trhu zatím platí nejasná pravidla

Rozjíždějící se čínský obchod s emisemi komplikují nejasná pravidla, která jsou pro firmy riskantní. Zatímco v Evropě je nastavují úřady v čele s Evropskou komisí, v Číně to dělají univerzity. „Firmy nevědí, kolik peněz na povolenkách ročně dostaly, jaké mají kvóty, kde, za kolik a přes koho je mají prodat,“ popisuje komplikace Jan Fousek, výkonný ředitel největšího českého obchodníka s emisními povolenkami, firmy Virtuse Energy. Pravidla perspektivního čínského trhu ale může upravit jen politbyro, a to zatím změny neavizovalo. Obchod s emisními povolenkami začne na celostátní úrovni nejdřív za tři roky.