Vítkovice Steel: propuštění pracovníci mohou dostat až 450 tisíc korun

Ostrava - Propuštěný zaměstnanec ostravské ocelárny Vítkovice Steel, která uzavře provoz, může odejít až s téměř 45O tisíci korunami na účtu. Potvrdil to předseda představenstva společnosti Vítkovice Steel Dmitrij Ščuka. Tento domluvený program schvaluje i odborový předák Zdeněk Kološ, i když vzhledem k uzavření provozu to považuje za menší zlo.

Zaměstnanci ostravské ocelárny Vítkovice Steel, která 30. září uzavře svůj provoz, mohou při odchodu dostat částku odpovídající až 18 měsíčním platům. Propouštění by se mělo týkat 200 až 250 lidí. Mluvčí firmy Jaromír Krišica uvedl, že končící zaměstnanci si průměrně při splnění konkrétních podmínek, jako je například délka zaměstnání v podniku, mohou přijít až na 450 000 korun. Firma má nyní přes 1100 zaměstnanců, po uzavření ocelárny budou ostatní provozy dál normálně fungovat. „Nabízíme podle počtu odpracovaných let průměrný plat až do 12 měsíců plus 70 000 jednorázový příspěvek plus tři měsíce, které vyplývají ze zákona. To je zhruba asi 18 měsíců průměrného platu,“ vysvětlil Ščuka. Výši průměrného platu firma neuvádí. 

Třetí největší česká hutní firma Vítkovice Steel patřila od roku 2005 do loňska ruské ocelářské a těžařské skupině Evraz Group. Od počátku loňského dubna drží stoprocentní podíl ve firmě skupina soukromých investorů, skrytých za společnostmi se sídlem na Kypru.


Definitivní uzavření ocelárny, která v Ostravě fungovala přibližně 100 let, oznámili zástupci firmy, vlády a Moravskoslezského kraje ve čtvrtek. K 30. září firmě vyprší platnost integrovaného povolení, které velkým podnikům určuje podmínky, za nichž mohou fungovat. Aby ocelárna mohla dál vyrábět, musel by tam podnik vybudovat sekundární odprášení, což by znamenalo značnou investici. „Vlastník rozhodl, že investice do sekundárního odprášení by byla riziková a mohla by ohrozit existenci zbytku firmy,“ řekl Ščuka. Důvodem, proč ocelárna končí, je podle něj velmi přísné nastavení ekologických podmínek, které jsou nepříznivé ve srovnání s konkurencí z Evropy i odjinud. Ščuka řekl, že firma přišla o emisní povolenky, přičemž české emisní limity patří k nejpřísnějším v Evropě, a například elektřina je zase naopak nejdražší. 

Vítkovická ocelárna Evraz
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Sznapka

„Máme přes 1 100 zaměstnanců. Počítáme s tím, že odejde 200, maximálně 250,“ řekl předseda představenstva. Předpokládá, že část zaměstnanců zamíří do předčasného důchodu. Podle odborářů však o práci přijde podstatně více lidí. Kološ řekl, že uzavření ocelárny bude mít vliv například na firmy, které pro ni pracují a dodávají jí suroviny.  

Ocelárna si prý vede dobře

Ocelárna v posledních letech dosahuje podle předsedy představenstva společnosti Vítkovice Steel Dmitrije Ščuky velmi dobrých ekonomických výsledků a loni se po několika letech dostala z hluboce záporných čísel. Ostatní provozy považuje firma za perspektivní a bude do nich investovat, v letošním roce přes 300 milionů korun, příští rok by to mohlo být ještě více. „Investujeme hlavně do narážecí pece, kde je trojí účinek: šetříme spotřebu, je tam značný ekologický přínos, proto tam je státní dotace, a umožňuje to rozšířit výrobkovou řadu speciálně v oblasti plechů, které vyrábíme pro větrné elektrárny,“ řekl Ščuka. Pro své další provozy by firma letos měla několik desítek lidí dokonce nabrat, přičemž přednost dostanou vlastní zaměstnanci z ocelárny.


Průmyslová zóna místo ocelárny?

Co se bude dít s uvolněnými prostorami ocelárny, zatím není jisté. „Jeden z uvažovaných scénářů je použití jako brownfield, to znamená rekultivace a vytvoření průmyslové zóny, což je výhoda vzhledem k tomu, že pozemky se nacházejí skoro v centru města, dopravní obslužnost je dobrá a infrastruktura je zajištěna,“ řekl předseda představenstva společnosti Vítkovice Steel Dmitrij Ščuka. Firma tyto prostory pro sebe nepotřebuje, má objektů dostatek. Třetí největší česká hutní firma Vítkovice Steel patřila od roku 2005 do loňska ruské ocelářské a těžařské skupině Evraz Group. Od počátku loňského dubna drží stoprocentní podíl ve firmě skupina soukromých investorů, skrytých za společnostmi se sídlem na Kypru.