Praha turistická: Ztracené Rusy nahrazují Číňané

Osm milionů zahraničních turistů loni prošlo pražskými uličkami, oproti roku 2013 je to nárůst o 3,5 procenta. Nejlepšímu výsledku od finanční krize pomohla hlavně slabá koruna. Kvůli konfliktu na Ukrajině sice výrazně ubylo návštěvníků z východní Evropy, výpadek ale nahradili turisté z Číny a Jižní Koreje. V čele žebříčku jsou nicméně Němci, kteří mají před druhými Rusy obrovský náskok.

Zvyšující se zájem asijských turistů o metropoli ve střední Evropě, ale také velmi slabá koruna, minulý rok zachránily český turismus, který ztratil významnou část klientů z Ruska a Ukrajiny. Tradiční a v Česku vysoce ceněná klientela omezila dovolené kvůli ukrajinské krizi a prudkému propadu rublu. Rusové zhruba o 14 procent a Ukrajinci skoro o pětinu. „Pro nás je ruský trh nenahraditelný. Je to jeden ze států, který tady zůstává nejdéle - asi 6 dní, cestují po celé republice a řadí se k těm nejbonitnějším trhům, to znamená spolu s Německem patří k těm nejdůležitějším a je to trh nezastupitelný,“ říká Jan Herget, ředitel Institutu turismu agentury CzechTourism. Češi se proto snaží nalákat Rusy zpět, Agentura CzechTourism doufá, že letošní statistiky vylepší i květnové mistrovství světa v ledním hokeji.

První desítce návštěvníků české metropole nadále dominují Němci, kterých loni přijelo o 59 tisíc více než v roce 2013. Navzdory tomu, že jich v Praze meziročně přenocovalo o 67 tisíc méně, se na druhé příčce stále drží hosté z Ruska. S třicetitisícovým přírůstkem jsou na třetím místě Američané, následováni Brity, Italy a Francouzi. Do první desítky se dostalo také Slovensko, Polsko nebo Španělsko. Meziročně nejvíc přibylo hostů z Jižní Koreje (o 37 procent) a Číny (o 31 procent). Data dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Video Ruští turisté zůstávají nejdéle, Číňané pouze dvě noci
video

Ruští turisté zůstávají nejdéle, Číňané pouze dvě noci

Ruští turisté zůstávají nejdéle, Číňané pouze dvě noci

eko, 9.2.2015

Číňané objevují Prahu