Česko podle centrální banky čeká rok nižších cen

Praha - Česká národní banka (ČNB) počítá s tím, že se letos zdražovat nebude. Tuzemská ekonomika má být v celoročním průměru v deflaci, a to poprvé v historii samostatného státu. Průměrná meziroční inflace by totiž podle jejích předpokladů měla být v letošním roce záporná, konkrétně minus 0,1 procenta. Příští rok by měl průměr inflace dosáhnout 1,8 procenta.

„Celkové tlaky na růst spotřebitelských cen se v nejbližším období téměř vytratí, neboť pokles výrobních cen v eurozóně v kombinaci s propadem světových cen energetických komodit povede k výraznému snížení nákladů plynoucích z dovozních cen. Jejich protiinflační působení pak odezní až počátkem roku 2016,“ míní ČNB. V průbehu loňského roku se průměrná míra inflace dostala na 0,4 procenta. Nejníže přitom zatím byla v roce 2003, a to 0,1 procenta.

PODÍVEJTE SE: Zpráva ČNB o inflaci


Naproti tomu ministerstvo financí ve své lednové prognóze počítá letos s průměrnou mírou inflace 0,3 procenta, pro příští rok pak s hodnotou 1,4 procenta.

Analytik: Půjde o „hodnou“ deflaci

Škodlivost deflace je přitom hlavně psychologická - lidé očekávají, že se bude dál zlevňovat a odkládají nákupy. Tím ale trpí celé hospodářství a tento začarovaný kruh žene ekonomiku do recese.

Letos by to ale mělo být právě naopak. „Jsem přesvědčen, že nás v Česku čeká případ hodné deflace. Ke snížení inflace pod nulu může dojít nikoliv plošným propadem všech cen, ale nanejvýš propadem cen pohonných hmot, zrušením regulačních poplatků a možná některých komodit v potravinářství. Tato konstelace spíše pomůže domácnostem k tomu, aby měly reálně více peněz na utrácení,“ myslí si hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Video Letos nás zřejmě čeká deflace
video

Letos nás zřejmě čeká deflace

Letos nás zřejmě čeká deflace

eko, 6.2.2015

ČNB: Letos se zdražovat nebude

Novák, Akcenta CZ: Levnější budou letos hlavně pohonné hmoty

Intervence ještě potrvají minimálně rok a půl

Centrální banka už ve čtvrtek zdůraznila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016. Guvernér ČNB Miroslav Singer také zopakoval, že banka je připravena přistoupit k dalšímu oslabení koruny v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen, schopných způsobit propad domácí poptávky, a systematického poklesu očekávání růstu inflace a obnovení rizik deflačního vývoje tuzemské ekonomiky.

Ovšem na primární dopady poklesu cen ropy, které jsou jednou z hlavních příčin nízké inflace, centrální banka podle guvernéra reagovat nebude. „To znamená, že je připravena v letošním roce tolerovat dočasný pohyb inflace blízko nuly, nebo i lehce pod ní,“ uzavřel.