Ukrajina prudce zvýší úrokové sazby. Brání se inflaci

Kyjev – Ze 14 na 19,5 procenta stoupne v pátek úroková sazba ukrajinské centrální banky. Hlavním cílem je omezit rostoucí inflaci. Spotřebitelské ceny se na Ukrajině v loňském roce zvýšily téměř o čtvrtinu, což je nejrychlejší tempo za posledních 14 let. Guvernérka banky Valerija Hontarevová rovněž uvedla, že banka se dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na podmínkách rozšíření finanční pomoci pro Ukrajinu.

Guvernérka Hontarevová už v lednu vyzvala k rychlým a rozhodným krokům proti „totální finanční krizi“, v níž se země podle ní nachází. Ukrajinská ekonomika bojuje s negativními dopady vyvolanými jednak vojenskými střety s proruskými separatisty na východě země, ale také ruskou anexí Krymu.

  • "Myslím, že ukrajinský lid má rozumné očekávání, naším cílem je ale postarat se o to, abychom se v roce 2016 dostali k ekonomickému růstu," prohlásila ukrajinská ministryně financí Natalie Jarešková.

Základní úroková sazba se dnešním rozhodnutím dostane na trojnásobek úrovně 6,5 procenta ze začátku loňského roku. Loni banka tuto sazbu zvýšila celkem třikrát. Vyšší úroky sice obvykle podporují kurz domácí měny a omezují inflační tlaky, mají však zároveň negativní dopad na hospodářský růst, protože zvyšují náklady na půjčky. Hrubý domácí produkt Ukrajiny se v loňském třetím čtvrtletí meziročně snížil o více než pět procent.  

Video Ukrajina od pátku prudce zvýší úrokové sazby
video

Ukrajina od pátku prudce zvýší úrokové sazby

„Ani velmi vysoké úrokové sazby pro většinu investorů nevyváží riziko, které je nyní s investicemi na Ukrajině svázané, je to spíše očekávaný nezbytný krok, ale jeho účinnost bude nejspíše velmi omezená. Ukrajina se dnes bude muset spolehnout na jednoho jediného investora a tím je Mezinárodní měnový fond,“ říká David Marek, hlavní ekonom Deloitte.

Podobnému rozhodnutí, zda spíše podpořit hospodářský růst, nebo omezit inflaci, čelí i ruská centrální banka. Ta v prosinci zvýšila základní úrokovou sazbu o 6,5 procentního bodu na 17 procent, aby zastavila propad rublu a zmírnila růst cen. Minulý týden však základní úrok naopak snížila o dva procentní body na 15 procent, aby podpořila ekonomiku.

Ukrajina už se dohodla s MMF

Mezinárodní měnový fond v dubnu schválil Ukrajině dvouletý program hospodářské pomoci v celkové hodnotě 17 miliard dolarů (dnešních 408 miliard Kč), který má odvrátit hrozící kolaps ukrajinské ekonomiky. Začátkem září MMF varoval, že Ukrajina by mohla potřebovat dodatečnou pomoc v objemu až 19 miliard dolarů, pokud bude konflikt na východě země pokračovat i v příštím roce.