Peking chce podpořit úvěry, aby nastartoval tempo růstu

Čína vyrazila do boje za podporu ekonomického růstu: snižuje povinné rezervy komerčních bank. Jde o první takovýto krok od května 2012. Centrální banka tím reaguje na obavy ze zpomalování hospodářského růstu.

Požadovaný minimální podíl rezerv velkých komerčních bank k přijatým vkladům od čtvrtka klesne o půl procentního bodu na 19,5 procenta. Cílem opatření je podpořit nabídku úvěrů. Hrubý domácí produkt Číny loni stoupl o 7,4 procenta, tedy nejpomalejším tempem za posledních 24 let. Růst tak poprvé od roku 1998 zaostal za vládním cílem, podle kterého měl dosáhnout 7,5 procenta.    

Ke zpomalování růstu přispívá rozhodnutí čínské vlády zreformovat domácí hospodářství. Peking se snaží omezit závislost ekonomiky na investicích a zahraničním obchodu a podporovat hospodářský růst založený na domácí spotřebě.    

Čínský prezident Si Ťin-pching již loni prohlásil, že Čína si musí zvyknout na pomalejší tempo růstu domácí ekonomiky. Tuto myšlenku zopakovali představitelé země i letos, Peking nicméně během loňského roku představil řadu stimulačních opatření zahrnujících investice do infrastruktury či snížení úrokových sazeb. Signalizoval tak obavy z politicky nebezpečného úbytku pracovních míst.    

Čína je v posledních letech hlavním motorem růstu světového hospodářství a stala se významným dovozcem komodit i spotřebního zboží. Slabší růst v Číně by tak mohl mít negativní dopady na další ekonomiky, a to jak v Asii, tak ve zbytku světa. Nicméně ekonomové jsou zatím v hodnocení opatrní a už dříve prohlašovali, že pokud bude růst pozvolný, ale bude, pak to zásadní negativní dopady mít nemusí.