Útraty Rusů u nás během ledna výrazně klesly

Praha – Ruští občané v lednu na území Česka utratili o 61 procent méně než před rokem. Šetří hlavně střední třída, o luxusní zboží zájem neklesá. Podle společnosti Global Blue za to může zejména propad rublu. Průměrná útrata ruského návštěvníka byla 7 646 korun.

„I když ruští turisté do Česka na Vánoce přijeli, výrazně omezili své nákupy. V lednu, což je nejsilnější měsíc z celého roku z pohledu nákupů Tax Free, se turisté z Ruska propadli o 61 procent proti lednu 2014,“ řekl regionální manažer Global Blue Jiří Macas. 

Podíl Rusů na celkových útratách zahraničních turistů ze zemí mimo EU se v lednu snížil na 41 procent z 68 procent v lednu 2014. Průměrná útrata Rusů neklesla, naopak vzrostla na 7 646 korun. Důvodem je právě to, že nákupy omezila střední třída.

Počet víz, která Rusům loni vydaly české konzuláty v Moskvě, Petrohradu a Jekatěrinburgu, klesl o 23 procent na 324 tisíc. 

Podle odhadu poradenské společnosti Mag Consulting v prosinci i lednu přijelo do Česka o 40 procent méně Rusů. „V mnoha případech se ubytovávali v levnějších ubytovacích zařízeních a ve srovnání s minulými roky méně utráceli,“ dodal analytik cestovního roku Jaromír Beránek.