Řecký premiér Tsipras: Splatíme dluhy MMF i Evropské centrální bance

Atény/Berlín – Nový řecký premiér Alexis Tsipras dnes agentuře Bloomberg sdělil, že země splatí své dluhy Evropské centrální bance (ECB) a Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) a „brzy“ dosáhne dohody s věřitelskými zeměmi eurozóny. Včera přitom dala nová levicová vláda v Řecku poměrně tvrdě najevo, že odmítá plnit podmínky mezinárodní záchranné pomoci, a vyzvala k nové dohodě. Řecký ministr hospodářství pak v rozhovoru pro týdeník Der Spiegel navrhl, aby byly splátky dluhu svázány s výkonem ekonomiky: Pokud by se zemi dařilo, splácela by více.

Řecko je od roku 2010 závislé na mezinárodní finanční pomoci a stále ho tíží obří dluh, který dosahuje asi 175 % hrubého domácího produktu. „V současnosti vydáváme kolem pěti procent hrubého domácího produktu na obsluhu našeho dluhu… bylo by lepší, kdybychom splátky propojili s růstem: Když bude růst vyšší, budeme platit víc, když bude nižší, zaplatíme méně,“ sdělil německému časopisu ministr hospodářství Jorgos Statchakis.  

Řecko, které je bez přístupu na mezinárodní dluhopisové trhy, čeká na poslední část peněz ve výši 7,2 miliardy eur z mezinárodního záchranného programu. Aténám přitom hrozí, že budou v létě muset uhradit splátku zhruba deset miliard eur. Už na konci února pak musí Řecko splatit dlužnou částku zhruba 2,3 miliardy. Statchakis dnes prohlásil, že Atény tyto dluhy obslouží. „Obsloužíme je,“ odpověděl na otázku, jak to Atény hodlají provést.  

Nová řecká levicová vláda premiéra Tsiprase dala v pátek poměrně tvrdě na vědomí, že odmítá plnit podmínky mezinárodní záchranné pomoci, a vyzvala k nové dohodě. Atény zároveň odmítají prodloužení mezinárodního záchranného programu, který vyprší 28. února, aby v rámci stejných podmínek obdržely ještě zbývajících sedm miliard eur. Už také nebudou jednat s trojicí inspektorů zastupujících mezinárodní věřitele, tedy Evropskou unii, ECB a MMF.   

Na umazání řeckého dluhu Německo neslyší

Tsipras se ale dnes podle všeho pokusil vztahy s mezinárodními věřiteli napravit. Serveru Bloomberg News v e-mailu napsal, že země zaplatí své dluhy MMF a ECB a „brzy“ dosáhne dohody se zeměmi eurozóny, které financovaly většinu záchranného programu pro Řecko. „Debata s našimi evropskými partnery právě začala,“ uvedl premiér. „Navzdory faktu, že se pohledy na věc liší, jsem naprosto přesvědčen, že se nám brzy podaří dospět k vzájemně prospěšné dohodě jak pro Řecko, tak pro Evropu jako celek,“ citoval ze sdělení bloomberg.com.   

Eurozónu ovšem premiér žádá, aby přistoupila na umazání řeckého dluhu, a umožnila tak Aténám najet na program s většími veřejnými výdaji s cílem oživit ekonomiku. Německá kancléřka Angela Merkelová další snížení řeckého dluhu vyloučila, napsal dnes na svém serveru německý list Hamburger Abendblatt.