Zahraniční řidiči zatím německou minimální mzdu nedostanou

Berlín – Německá vláda se rozhodla, že pozastaví uplatňování tamní minimální mzdy na zahraniční řidiče nákladních aut, kteří přes Německo projíždějí. Dnes to podle agentury DPA oznámila ministryně práce Andrea Nahlesová. Čeští, polští, ale i další evropští dopravci mají obavy, že je dodržování německého nařízení přivede do finančních problémů. Své výhrady má i Brusel.

Nahlesová prohlásila, že dočasné pozastavení zákona bude platit až do vyřešení právních otázek. Kritici včetně české či polské vlády totiž tvrdí, že postup vyžadovat německou minimální mzdu i na zahraničních dopravcích odporuje evropskému právu. Provozovatelé nákladní dopravy hovoří o tom, že povinnost platit řidičům minimální mzdu 8,50 eura (235 korun) za hodinu jízdy po Německu může firmy přivést do finančních potíží. Jejich zástupci označují aplikaci zákona na zahraniční firmy za diskriminační, protože jej žádná jiná evropská země neuplatňuje. Německo tím podle nich porušuje evropský princip volné dopravy.

Odklad dnes ocenilo Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia, považuje jej ale jen za první krok. Kromě tranzitní dopravy se má totiž zavedení německé minimální mzdy týkat i českých dopravců vozících zboží do Německa. Spolková republika Německo je největším tuzemským obchodním partnerem a povinnost vyplácet německou mzdu zaměstnancům vozícím zboží do Německa je navíc v kolizi s českým právním řádem, uvedl Česmad. Podle zákoníku práce by totiž měla být obdobná práce u jednoho zaměstnavatele honorována stejně, dodal mluvčí sdružení Martin Felix.

Svou roli sehrály "dobré sousedské vztahy"

Nahlesová o rozhodnutí vlády informovala po setkání se svým polským protějškem. V prohlášení mimo jiné uvedla, že nynější rozhodnutí Berlína je ve znamení dobrých sousedských vztahů. Zatím nebyl stanoven termín, do kdy bude dočasné pozastavení platit a kdy začne Německo minimální mzdu vyžadovat. Ministryně nicméně řekla, že vítá rozhodnutí Evropské komise prověřit celou záležitost. Posudek by měl být vypracován ještě před létem, ale Berlín stále trvá na tom, že zákon je v souladu s unijním právem.

Nárok na minimální mzdu 8,5 eura mají v Německu od začátku roku všichni zaměstnanci s výjimkou učňů a studentů připravujících se na zaměstnání a také dlouhodobě nezaměstnaných po dobu prvních šesti měsíců od nástupu do práce. Za nedodržení minimální mzdy hrozí zaměstnavatelům pokuty v řádu desítek tisíc eur.