Balík o 22 Kč, doporučený dopis o pět. Česká pošta zdražuje

Praha - Od 1. února zvýší Česká pošta ceny u některých svých služeb. Například doporučené psaní zdraží o pět korun, obyčejný balík o 22 korun. Podání poštovní poukázky typu A zdraží o tři koruny. Zvýšení cen schválil Český telekomunikační úřad kvůli dlouhodobému nezájmu o služby České pošty. Cena za poslání obyčejného dopisu se nezmění.

Od února vyjde poslání doporučeného dopisu do 50 gramů na 34 korun místo 29 Kč, za dvoukilogramový balík zákazník zaplatí 74 korun místo 52 Kč. U cenného balíku ceny stoupnou o 27 korun a poplatek za dodejku stoupne z 10 na 15 korun. Podání poštovní poukázky typu A zdraží o tři koruny.

Cena za poslání obyčejného dopisu do 50 gramů zůstane 13 korun, o jednu korunu ale podraží poslání psaní s využitím zákaznické karty. Podle počtu kusů bude nově stát 12 či 11 korun. Stoupnou také ceny některých základních poštovních služeb do zahraničí. Třeba doporučená zásilka nebo cenné psaní podraží o 10 korun pro všechny hmotnostní kategorie a cílové destinace.

Kompletní ceník služeb České pošty platný od 1. února 2015 najdete ZDE.


O naše služby není zájem, proto zdražujeme

Pošta zdražuje kvůli dlouhodobě klesající poptávce po jejích službách. „Do značné míry fixní náklady České pošty se tak rozpočítávají na menší objem služeb,“ uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina. Pošta si musí účtovat nákladově orientované ceny s přiměřeným ziskem 8,7 procenta.

Státní podnik Česká pošta za loňský rok očekává zisk kolem 200 milionů korun, což je o 100 milionů méně než v roce 2013. Důvodem jsou hlavně klesající výnosy z doručování listovních zásilek. Ty se snižují asi o 700 milionů Kč ročně.

Od letošního dubna pošta navíc zvýší tarifní mzdy o 3,85 procenta. Každé zvýšení mezd o procento přitom podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele Martina Elkána znamená růst nákladů o 100 milionů korun. Česká pošta provozuje téměř 3300 poboček a zaměstnává přes 31 tisíc lidí.