Bush pomůže dlužníkům, hypotečním bankám srazí úrokové sazby

Praha – Americký prezident George Bush zmrazí na příštích pět let úrokové sazby na hypotéky. Chce tak pomoct lidem, kteří mají problémy s jejich splácením a hrozí jim, že přijdou o své domy. Některé hypoteční firmy se ale bouří, odmítají financovat Bushův plán ze svého.

Bublina na americkém trhu s nemovitostmi praskla v roce 2005. Do té doby rostly ceny bydlení a hypoteční firmy velkoryse rozdávaly půjčky, a to i těm nejchudším.

Ti ale začali mít problémy se splácením a jejich domy postupně propadaly bankám, tak jako například Jerry Davis se svou manželkou Mary, kteří si koupili dům na texaském venkově. Vzali si hypotéku na šestiprocentní úrok. Pohyblivá sazba se ale v příštích letech vyšplhá až k deseti procentům. Pak budou splácet téměř pět set dolarů měsíčně. Davisovi tvrdí, že na to nebudou mít. „Hrozí nám, že přijdeme o dům,“ smutní. Stejné problémy jako Davisovi mají dva miliony Američanů. Ztráta domova skutečně hrozí zhruba půlmilionu z nich.

Bushova administrativa chce zmrazením úroků po dobu pěti let pomoci aspoň těm nejchudším. „Chceme jim dát alespoň naději,“ nechal se slyšet ministr financí Henry Paulson.

S Bushovým plánem ale musí souhlasit i samotné hypoteční firmy, které přijdou o úroky. Vláda je chce sice odškodnit, ne všem se to ale líbí. Tvrdí, že prezidentovo štědré gesto nakonec stejně samy zaplatí. „Nejde jen o to, že klienti budou uchráněni před navyšováním úroků. Otázka je, kdo to odnese. Tohle bude mít vážné dopady na naše odvětví ještě několik dalších let,“ myslí si Mike McCough, ředitel Continental Home Loans.

Hypoteční krize vyvrcholila nedávno. Ceny nemovitostí vzápětí zamířily dolů, v úzkých se ocitli nejen dlužníci a hypoteční firmy, ale taky investiční banky, které nakupovaly cenné papíry kryté špatnými hypotékami. Během podzimu musely odepsat aktiva za desítky miliard dolarů a jejich šéfové dostali vyhazov. Amerika se ocitla na pokraji krize, příští rok její hospodářský růst citelně oslabí. Bushovo opatření se dá ale spíše než východisko z krize označit jako politická úlitba voličům.

Bushovo opatření se dá ale spíše než východiskem z krize označit jako politickou úlitbou voličům. „Hypotéky se převedou do dluhopisů a pravděpodobně o ně klesne zájem,“ myslí si Lukáš Hinterbuchner analytik Eurofinancial. Očekává se, že úrokové sazby by příští týden mohly klesnout až o půl procenta na 4 p. b.. Hinterbuchner tipuje spíše jen čtvrtprocentní pokles.

Hypoteční krize zasáhla celou americkou ekonomiku a rozšířila se i do Evropy. „Hrozící inflaci a recesi nelze souhrnně vyřešit jedním opatřením, vůbec americkým bankéřům nezávidím toto rozhodování,“ uvedl Hinterbuchner. Není vyloučeno, že podobné dilema budou brzy řešit i evropští ekonomové.