Ekonomové: Ceny nemovitostí budou i nadále růst

Praha – Nemovitostní trh patří k nejrychleji rostoucím segmentům české ekonomiky. I přesto, že od Nového roku vzroste daň na výstavbu domů a bytů z pěti na devět procent, ekonomové předpovídají, že se růst cen zejména v ekonomicky silných oblastech nezastaví a bude pokračovat v rychlém růstu.

Zvýšení daní již nebude mít podle ekonoma společnosti Partners Pavla Kohouta na růst cen nemovitostí výrazný vliv. „Ta daňová reforma už je dávno započítaná do cen,“ vysvětlil své stanovisko v rozhovoru pro Českou televizi a v zápětí dodal: „Nárůst během několika posledních let byl způsoben ani ne tak daněmi, ani ne tak čímkoliv jiným, ale pouze růstem úvěrů, zejména hypotečních.“

V poskytování úvěrů neočekávají ekonomové v příštím roce výrazné zpomalení. Zájem o úvěry by měl i nadále narůstat dvojciferným tempem. Z tohoto důvodu by neměl výrazně zpomalit ani růst cen nemovitostí. „Tím tahounem trhu je Praha, takže v Praze se zcela jistě neočekávají nějaké velké výkyvy cen, severní Morava, Ostravsko – ekonomicky aktivní regiony – tam nepochybně k poklesům také nedojde. Ke stagnaci může dojít jen v některých tržních segmentech, protože nabídka neustále roste a poptávka, zdá se, mírně poklesne, přijdou i slabší populační ročníky, takže se spíše může projevit mírná stagnace v ekonomicky slabších regionech,“ zdůraznil prezident Asociace realitních kanceláří ČR Jaroslav Novotný.

Růst cen bytů a domů v České republice je poměrně rychlý. Zářijové statistiky hovořily o pětiprocentním růstu v prvních osmi měsících roku 2007. Mezi jednotlivými regiony ale panují velmi výrazné rozdíly. Zatímco velmi mírný růst hlásí například Plzeň, Ostrava zaznamenává zvýšení okolo 35 procent. Nejvyšší ceny bytů hlásí již tradičně Praha, která patří v poměru jejich výše k příjmům obyvatel k rekordmanům Evropské unie.