Maďaři stávkují kvůli zdravotnímu pojištění, stojí i vlaky do ČR

Budapešť/Praha - Většinu vlakových spojů v Maďarsku dnes postihla časově neomezená stávka, kterou ráno zahájili železničáři na protest proti vládnímu záměru částečně privatizovat fondy zdravotního pojištění. Do protestu se zapojili i zaměstnanci jiných profesí. Podle mluvčího Českých drah Ondřeje Kubaly nefunguje ani vlakové spojení do České republiky, vlaky začínají a končí na Slovensku.

Maďarský parlament má dnes projednat klíčovou reformu zdravotnictví, která má rozdělit státní zdravotní pojištění na 22 regionálních center, z nichž každé se může otevřít do 49 procent soukromému kapitálu. Vládní koalice vedená socialisty to zdůvodňuje potřebou snížit zadluženost systému zdravotního pojištění.

Dopoledne vyjelo jen 45 procent vlaků, oznámilo vedení maďarské železniční společnosti MÁV. Odborový svaz Liga, který k zastavení práce vyzval, upřesnil, že do stávky se zapojilo kolem 3500 strojvedoucích.

Vlaky, které jezdí mezi Českem a Budapeští, dnes kvůli stávce maďarských železničářů končí jízdu už na Slovensku. Například rychlíky Pannonia na trase Praha - Budapešť - Bukurešť a zpět jedou jen z Prahy do Bratislavy a zpět. Také vlaky InterCity Moravia mají být na trase Bohumín - Budapešť zkráceny jen do Štúrova, kde se obrátí na zpáteční cestu.

„Naštěstí ve Štůrovu je velké seřadiště s dostatečnou kapacitou, takže vlaky by měly jet bez problémů,“ řekl Kubala. Ve Štúrovu mimořádně končí a začínají i další spoje, které jedou za normálních okolností až do Budapešti. Jde o vlaky EuroCity Hungaria, Jan Jesenius, Jaroslav Hašek a také noční vlaky vyšší kategorie EN Galileo Galilei.

Železničáři v Maďarsku stávkovali již 7. listopadu. Mezinárodní vlaky do ČR zpozdily také nedávné po sobě jdoucí stávky strojvůdců v Německu.

Podle maďarských médií také desetitisíce učitelů a pracovníků ve zdravotnictví vyhlásilo dvouhodinové až šestihodinové varovné stávky. Školské odbory uvedly, že do protestů se po celé zemi zapojilo na 10.000 vyučujících.

Odbory se obávají, že částečná privatizace systému zdravotního pojištění zpochybní poskytování kvalitní lékařské péče chudým obyvatelům. Vláda ujišťuje, že základní lékařská služba bude zaručena všem, a tvrdí, že reforma je podmínkou pro přežití systému a pro možné nové investice do něj. Opozice však slibuje, že by to stejné dokázala při zachování zcela státní povahy zdravotního pojištění.