ČEZ koupí sedm procent maďarské MOL, společně vytvoří alianci

Praha - Obchod za miliardy eur dnes podepsaly společnosti ČEZ a MOL. Oznámily také založení společného podniku, který se zaměří na budování plynových elektráren na Slovensku a v Maďarsku. Rekordní obchod dnes vedl ke zvýšení zájmu o akcie ČEZu na pražské burze.

Dva úvodní projekty si vyžádají investice zhruba 1,4 miliardy eur. Na nákup akciového podílu v MOL vynaloží ČEZ na počátku roku 2008 po odečtení obdržené opční prémie zhruba 560 milionů eur. ČEZ i MOL budou mít v nově založeném společném podniku shodný poloviční podíl na základním kapitálu, hlasovacích právech a na rozhodování a řízení.

Prvními projekty aliance bude výstavba dvou elektráren na zemní plyn s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla o výkonu 800 megawattů - stát by měly v bratislavské rafinerii skupiny MOL a v Maďarsku v rafinérii Dufi - Százhalombatta. MOL do společného podniku vloží své současné elektrárny a související infrastrukturu. Obě elektrárny by měly být uvedeny do provozu v letech 2013 či 2014. Aliance rovněž zmodernizuje tepelnou elektrárnu v bratislavské rafinerii a rozšíří její výkon na 160 megawattů.

V současnosti sídlí členské společnosti skupiny ČEZ kromě České republiky také v Polsku, Bulharsku, Rumunsku, Nizozemsku, Německu, Maďarsku, Srbsku, Kosovu, Bosně a Hercegovině, Rusku, na Ukrajině a Slovensku. V řadě případů jde však pouze o obchodní filiálky a společnosti, která mají sledovat vývoj na trhu a možné akvizice.

ČEZ na dnešní tiskové konferenci také oznámil nový odhad letošního zisku. Aktuální předpověď je 42,6 miliard korun. Příští rok by se měl zisk vyšplhat ještě výš, ředitel Martin Roman jej odhaduje na 46,6 miliard.

„Podařilo se nám ušetřit více na provozních výdajích a zpřesnili jsme výši odhadu nevyfakturované elektřiny,“ shrnul Roman hlavní důvody pro změnu odhadu čistého zisku.

V příštím roce bude mít vliv na zlepšování hospodaření ČEZ plánované zvýšení výroby v jaderných elektrárnách a s tím spojený vyšší prodej elektřiny, nárůst velkoobchodních cen elektřiny a nižší daňové zatížení.

Očekávaná koupě Mostecké uhelné společnosti se zatím neuskutečnila. Společný obchod ČEZu a J&T v odhadované výši 28 miliard zatím nedospěl k dohodě, řekl novinářům výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš. „Jednání probíhala, byla však čistě sondovací a zatím nevedla k žádnému závěru. Jsme stále ve výchozím bodě,“ uvedl Beneš.