Česko dostane od EU 150 miliard korun na zlepšení životního prostředí

Praha - V rámci operačního programu Životní prostředí přidělila EU Česku peníze na čistírny odpadních vod, systémy kanalizace, odstraňování ekologických zátěží, výstavbu vzdělávacích environmentálních center a na projekty zefektivnění energetické náročnosti. Prostředky budou převážně směrovány do veřejného sektoru. Nárok na dotaci budou ale mít i fyzické a právnické osoby.

Ministr životního prostředí Martin Bursík podepsal v Bruselu pro Česko rekordní přísun peněz, který by měl pomoci ekologizaci země. „Čtyřicet procent alokací půjde na čistírny odpadních vod, do roku 2010 by se měly tyto prostředky proinvestovat,“ uvedl v rozhovoru Bursík.

Program Životní prostředí čerpá necelou pětinu z téměř sedmadvaceti miliard eur, které jsou celkově určeny ze strukturálních fondů EU pro Českou republiku. Dle expertů jde o rekordní částku, která kdy u nás pomohla nebo pomůže životnímu prostředí. „Roku 2013 bude Česko daleko vyspělejší a nárok na takovouto podporu budou mít daleko chudší státy,“ věří ekonom Petr Zahradník.

Pět ze sedmi prioritních os programu mohou využít i subjekty mimo veřejný sektor. „První výzva přišla zájemcům už v červnu, tedy půl roku před uzavřením operačního programu. Největší poptávka je po zdrojích na zateplování veřejných budov,“ uvedl Petr Štěpánek, ředitel Státního fondu životního prostředí. Evropská komise zatím nemá jasno v podpoře zateplování bytů a domů fyzických osob. „Evropská komise neschválila tzv. housing, ale schválila už možnost zateplování veřejných budov. Realizace zateplování domů fyzických osob bude možná z jiných programů,“ dodal.

V první výzvě si zájemci o zdroje z operačního programu zažádali o 18,5 miliard korun, což je podle Štěpánka téměř celá alokace pro tento rok.