Ceny ropy za necelých 9 let vyskočily přibližně desetkrát

Praha - Světové ceny ropy v uplynulém roce vystoupaly na nové rekordy těsně pod 100 dolarů za barel. Proti minimům z února 1999 pod deseti dolary tak stouply asi desetkrát ani ne za devět let. Způsobily to především obavy z nízkých dodávek na světový trh za rostoucí spotřeby zejména v Číně a USA při těžebních limitech v producentských zemích.

Americká ropa dosáhla maxima 99,29 dolaru za barel letos 21. listopadu kvůli obavám z nedostatečného zásobování USA před zimou a nevídaně slabému dolaru. Ceny přitom zahájily rok na 61 dolarech, takže jen za letošek vyskočily zhruba o 55 procent. Americká lehká ropa přitom v polovině ledna klesla na okamžik pod 50 dolarů za barel.

Minimum 9,80 USD zaznamenal severomořský Brent v únoru 1999 kvůli tehdejším obrovským zásobám ropy a nižší spotřebě v Asii. Americká ropa tehdy klesla pod 11 dolarů. Během toho roku však průměr cen meziročně vyskočil o 35 procent jako triumf produkčních limitů, na nichž se tehdy dohodly státy ropných exportérů OPEC s Mexikem. OPEC od té doby od těžebních limitů neupustil.

Během uplynulého roku postupně prodražovaly ropu neochota Íránu zastavit svůj jaderný program, násilnosti v deltě Nigeru, na jaře a v létě pak motoristická sezona v USA kvůli obavám z nedostatku benzinu. Situaci zhoršovaly technické potíže v amerických rafineriích spolu s jejich pravidelnou sezonní údržbou.

Loňský rekord nad 78 dolary za barel překonala ropa začátkem srpna, kdy trh ovlivnil nečekaně prudký propad zásob v USA. Tropické bouře letos naštěstí nenapáchaly ropnému průmyslu tak rozsáhlé škody jako v roce 2005 hurikány Katrina a Rita, které značně poškodily těžební infrastrukturu a vyžádaly si oběti na životech.

Kvůli poklesu cen z druhé poloviny minulého roku a začátku letoška OPEC snížil těžbu v únoru. Kartel, který uspokojuje více než třetinu světové poptávky po ropě, ale tím podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) omezil těžbu příliš a v nevhodnou dobu. Zářijovým rozhodnutím zvýšit od listopadu mírně těžbu pak kartel většinu z posledního omezení produkce vymazal. Trh se přesto obával, že na doplnění klesajících světových zásob to stačit nebude, a ceny rostly dál k listopadovým maximům.

OPEC naposledy rozhodoval o kvótách v Abú Zabí počátkem prosince, kdy se usnesl, že produkci zatím nezvýší. „Podle našeho názoru je nabídka s poptávkou v rovnováze, takže není důvod na trh dodávat větší objem ropy,“ řekl po jednání ministr ropného průmyslu Íránu Gholámhosejn Nozarí.

OPEC již delší dobu tvrdí, že za růstem cen nestojí nedostatečné dodávky, ale geopolitické napětí a spekulativní poptávka. Státy, které ropu spotřebovávají a dovážejí, kvůli vysokým cenám a nízkým zásobám ale opakovaně naléhají, aby kartel těžbu zvýšil. OPEC opakuje, že je ropy ve světě dost.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v prognóze z poloviny prosince předpověděla, že denní poptávka po ropě v příštím roce stoupne o 2,1 milionu barelů. Proti předchozímu odhadu to bylo zhruba o desetinu více kvůli vyšší spotřebě na Blízkém východě.

IEA však současně snížila odhad růstu poptávky na letošní rok kvůli předpokládané spotřebě topného oleje v Severní Americe a Evropě. Organizace tak odhaduje průměrnou letošní světovou poptávku na 85,7 milionu barelů za den, což proti loňskému průměru představuje nárůst o 1,1 procenta.

Americká lehká ropa uzavřela páteční obchodování na ceně 96 dolarů za barel a severomořský Brent v Londýně skončil na 93,88 dolaru.