Regulované nájemné po Novém roce poroste

Praha - V roce 2008 si bude muset hlouběji do peněženek sáhnout zhruba 15 procent českých domácností žijících v bytech s regulovaným nájemným. Zdražování je důsledkem deregulace, která bude probíhat až do roku 2010. Tehdy by mělo být regulované nájemné v České republice už minulostí.

„Důsledkem toho, že se v podstatě deset let nic nedělalo, jsou pochopitelně mnozí překvapení, i když mohli očekávat, že ten transformační krok jednou přijde. Není to nic jiného než transformační krok, byť s desetiletým zpožděním,“ míní místopředseda občanského Sdružení majitelů domů Robert Axamit. Dodává však, že deregulaci v příštím roce pocítí některé domácnosti velmi citelně. V některých pražských lokalitách vzroste nájem dokonce až o 40 procent. I tak je však stále regulované nájemné proti tržnímu v průměru čtyřikrát nižší.

Počet bytů s regulovaným nájemným v Česku dlouhodobě klesá. Důvodem je hlavně dobrá dostupnost hypoték a úvěrů na bydlení. Výše měsíční splátky je mnohdy velmi podobná tržnímu nájmu za obdobný byt, a tak si lidé čím dál častěji pořizují vlastní bydlení. Díky tomu stagnují i ceny běžných bytů bez regulovaného nájemného.

Řada obcí se vlastních bytů zbavuje. Například město Vsetín prodává zhruba třetinu ze svých osmi set bytů. Nájemníkům je nabízí za 40 procent tržní ceny. Podle místopředsedy Sdružení nájemníků ČR Milana Taraby však privatizace obecních bytů není pozitivním jevem. „Srovnával bych to s vyspělými státy, kde v těch městských lokalitách je to 20 procent bytového fondu,“ uvedl.

Trendem poslední doby se stalo vystěhovávání z bytů s regulovaným nájmem za odstupné. To vyplatí realitní kancelář a zpravidla je vypočteno jako rozdíl regulovaného a tržního nájmu za byt do roku 2010. Realitní kanceláře nabízejí i přestěhování do bytu s regulovaným nájemným stejné velikosti i kategorie v případě, že o původní byt má zájem investiční společnost, která byt opraví a následně prodá. Většina nájemníků ale preferuje odstupné a následné přestěhování do bytu, který bude v jejich vlastnictví.