Inflace bude v roce 2008 vysoká, mzdy však porostou rychleji

Praha - S rokem 2008 přichází do Česka zdražování. Hlouběji do kapes budeme muset sáhnout při placení elektřiny a vody, zdraží také nájmy, potraviny, pošta a nově budeme platit také u doktora.

 

„Inflace bude skutečně neobvykle vysoká. Původně jsme odhadovali, že převýší na začátku roku 5 procent. Teď jsme opatrnější kvůli cenám potravin a nepřekvapilo by nás, kdyby meziroční nárůsty zkraje tohoto roku převýšili 6 procent,“ říká viceguvernér České národní banky Miroslav Singer. Dodává však, že koncem roku by se už inflace měla opět začít vracet k hodnotám, které jsou v České republice běžné. Současné zdražování totiž z velké části způsobují jednorázové faktory, jako je daňová reforma či vysoké ceny potravin.

ČNB se snaží inflaci bránit zvyšování úrokových sazeb. V roce 2008 k němu centrální bankéři přistoupili celkem čtyřikrát. Jejich výsledná výše 3,50 procenta však stále zůstává v rámci Evropské unie nejnižší. Singer další zvyšování sazeb nevylučuje. „Zápis z posledního jednání budeme zveřejňovat teprve v nejbližších dnech. Z tohoto hlediska tedy těžko můžu komentovat naše kroky, nicméně obecně předpokládáme nějaký růst sazeb úměrný tomu, co se děje s cenami,“ dodává.

Kvůli inflačním očekáváním porostou také mzdy. Napomáhá tomu i nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Nezaměstnanost klesla na dlouhodobě nejnižší úroveň 5,6 procenta. Zástupci odborů a zaměstnavatelů se koncem loňského roku shodli na tom, že mzdy porostou v průměru o osm procent. Podle analytika Patria Finance Davida Marka je tato hodnota reálná a českou ekonomiku nebude znamenat problém. „Vždy je třeba brát do úvahy specifika jednotlivých odvětví a jednotlivých firem. Ne každé firmě se daří expandovat každý rok o desítky procent ve své produkci a tam potom prostor pro růst mezd je, samozřejmě, nižší. V jiných firmách, kterým se daří dobře, to naopak může být ještě víc než 8 procent a nemusí je to poškodit,“ dodává.

Polepšit by si podle Marka měli především zaměstnanci pracující v oblasti informačních technologií, ve finančním sektoru, ale například také zemědělci. Ti profitují právě z růstu cen potravin. Očekávat se prý dá i další pokles nezaměstnanosti.

Přestože mzdy by měli růst rychleji než inflace očekávají ekonomové snížení spotřebitelské poptávky, která v současnosti táhne růst celé ekonomiky. Tempo růstu HDP v roce 2008 tak zřejmě klesne ke 4 až 4,5 procenta.