Ministerstvo zdravotnictví varuje před nebezpečnými dětskými bryndáky

Praha - Ministerstvo zdravotnictví varuje před nebezpečnými dětskými bryndáky, které obsahují nadměrné množství ftalátů. Jde o výrobky Bryndáček střední pogumovaný, značka Poupy a Bryndák Makin' trax for home. Nebezpečnost výrobků spočívá v tom, že pokud je kojenci olizují, koušou nebo vkládají do úst, ftaláty mohou ulpívat na dětských rtech i sliznici. Informoval o tom hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Bryndáček střední pogumovaný má rozměry 21 x 24 centimetrů, jeho vrchní strana je z bílého froté s barevným potiskem medvídka na houpacím koni a spodní stranu tvoří bílý plast. Na papírové etiketě výrobku je obrázek hlavy kojence. Bryndák Makin' trax for home má přední část z bavlny s potiskem vláčku a plastový rub. Na obalu výrobku je kresba hnědého medvídka s červenou mašlí.

Prodejci a distributoři jsou nebezpečné bryndáky povinni okamžitě stáhnout z trhu a přijmout prodaná balení od zákazníků zpět.

Ftaláty poškozují imunitní systém člověka a mohou způsobovat vrozené vady, kardiovaskulární problémy či neplodnost. V těle se tyto látky postupně ukládají.