Inflace v eurozóně zůstává vysoká

Brusel – Prosincová inflace eurozóny zůstává podle údajů Eurostatu na listopadových 3,1 procentech, což představuje nejvyšší hodnotu od roku 2001. Inflaci ženou nahoru vysoké ceny ropy a potravin. Výrazný vliv mělo také prosincové zpomalení růstu sektoru služeb.

Údaje o inflaci jsou klíčové pro rozhodování Evropské centrální banky (ECB) o změnách úrokových sazeb. Aby zabránila růstu inflace, zvyšovala ECB pravidelně úroky až do letošního srpna, kdy dosáhly úrovně 4 procent. Pak se kvůli obavám z dopadu americké hypoteční krize na evropskou ekonomiku přiklonila k udržování stabilní úrovně úrokových měr, což se ale negativně promítlo do růstu cen.

ECB počítala pro rok 2007 s inflačním cílem ve výši 2 procent. Protože jsou ale aktuální hodnoty mnohem vyšší, čeká banku nelehký cíl zmrazit zvyšování inflace bez toho, aby došlo k omezení ekonomického růstu.

Odborníci ale se změnou výše úroků zatím nepočítají. „Při bližší úvaze, očekáváme, že ECB udrží svůj ostříží dohled, nicméně ponechá příští čtvrtek svou klíčovou úrokovou sazbu na 4 procentech,“ odhadl v rozhovoru pro zpravodajskou stanici BBC hlavní ekonom Global Insight Howard Archem.

Výsledky, které Eurostat nyní zveřejnil, jsou předběžným odhadem. Upřesněné údaje přinese 16. ledna. Minulé zkušenosti ale ukazují, že dochází pouze k nepatrným změnám. V uplynulých dvou letech odhad 17krát přesně předpovídal skutečné výši inflace, ve zbylých 7 případech se lišil o 0,1 procenta.