České domácnosti musí začít přemýšlet, čím topí

Praha - Ekologická daň - novinka, která má lidi motivovat, aby šetřili energií a používali tu z čistých zdrojů. Například u elektřiny je od nového roku jednoprocentní - třeba uhlí ale podraží mnohem citelněji.

České domácnosti musí začít přemýšlet, čím topí, jinak si připlatí. První část ekologické reformy totiž zvýhodní ty, kteří k vytápění používají zemní plyn. Pro ně bude ekologická daň nulová. Kdo topí uhlím, zaplatí na dani deset procent. A vyšší ceně se nevyhnou ani lidé, kteří své byty a domy vytápí elektřinou.

Ekologická reforma se dotkne stovek tisíc lidí. Uhlím u nás topí půl milionu domácností, dalších 120 000 elektřinou. Nejvíc poškozeni budou důchodci. „Jsou velice špatně schopni přejít na jiné druhy paliva, nemají prostředky. Tady si myslím, že ekologická daň ztrácí smysl,“ říká analytik Jan Procházka.

Ještě horší dopad bude mít ekologická daň na podniky, především na energeticky náročné provozy jako jsou papírny, pekárny, textilky nebo mlékárny. „Samozřejmě musíme tyto náklady navíc promítnout do konečných cen našich výrobků,“ míní Jiří Shrbený, obchodní manažer Pivovaru Eggenberg.

Hospodářská komora varuje, že zavedení ekologické daně může snížit konkurenceschopnost českých podniků a to nejen vůči asijským dovozcům, ale také na evropském trhu. Například Rakousko zavedení této daně odložilo až na rok 2012.

„Náš podnikatel může být znevýhodněn z titulu těchto nákladů. Může být znevýhodněn i oproti obdobnému podnikateli v rámci Evropské unie,“ potvrzuje Václav Hrabák z Energetické komise Hospodářské komory ČR.

Ministerstvo financí odhaduje, že ekologická daň přinese do státní pokladny téměř čtyři a půl miliardy korun. Zatím ale není jasné, jestli tyto peníze opravdu půjdou na ekologické projekty.