Česká spořitelna se připojila ke zvyšování sazby hypoték

Praha - Česká spořitelna, která je největší bankou na českém trhu, od dnešního dne zvýšila úrokové sazby hypoték. Následuje tak kroky některých dalších českých finančních domů, které ke zdražování přistoupily již minulý týden. V průměru se úrokové sazby nejběžnějších hypoték s pětiletou fixací zvýšily o 0,2 procenta. 

U hypotečních úvěrů s pětiletou fixací zvyšuje Česká spořitelna úroky o 0,2 procentního bodu. Celkově tak u tohoto typu úvěru dosáhne sazba 5,39 procenta z vypůjčené částky. U jednoleté fixace hypotéky úročení zvedá dokonce o 0,3 procenta. Finální úrok tak bude činit 5,09 procenta.

V uplynulém týdnu zvýšily úrokové sazby rovněž UniCredit Bank, Hypoteční banka, Bawag Bank, Raiffeisenbank nebo GE Money Bank. Některé se snaží nalákat klienty především na hypotéky s delší dobou fixace. Ředitel hypoteční banky Jan Sadil k tomu v rozhovoru pro ČT24 řekl: „Na začátku letošního roku jsme kratší fixace úrokových sazeb mírně zdražili, oproti tomu jsme podpořili pětiletou fixaci, kterou jsme zlevnili.“ Sazby úvěrů s tříletou a pětiletou fixací jsou tak u Hypoteční banky nyní shodné ve výši 5,24 procenta.

Jedním důvodů, proč úročení hypoték u většiny bank na českém trhu výrazně roste, je fakt, že ČNB již čtyřikrát zvýšila své sazby. Výrazný vliv má také zrušení daňového zvýhodnění výnosů z hypotečních zástavních listů.

Nejvíce zřejmě pocítí zdražování úvěrů na bydlení lidé, kterým letos končí úroková fixace. Podle poradenské společnosti Fincentrum může být měsíční splátka hypotéky na konci letošního roku až o 2000 korun vyšší, než je tomu nyní.

Odborníci předpokládají, že současné zvyšování úrokových sazeb povede ke snížení dynamiky poskytování hypoték. Přesto však počet hypoték vzroste. Sadil očekává, že se objem poskytnutých úvěrů zvedne o deset procent. Mnohem více optimistický je marketingový ředitel Komerční banky Zdeněk Mojžíšek, který počítá s 20 až 30 procentním nárůstem.