Čtyři z pěti Čechů by bydlení financovali úvěrem

Praha - Více než 80 procent Čechů zvažuje, že na pořízení bytu či domu použije některý z úvěrů. Pouze devět procent Čechů uvažuje o tom, že si půjčí od rodiny nebo příbuzných. Vyplývá to z průzkumu, který pro GE Money Bank provedla společnost TNS Aisa. Nejčastěji však v Česku i v dalších sledovaných zemích lidé chtějí financovat bydlení především z vlastních úspor.

Češi se při financování bydlení spoléhají na úvěry od finančních institucí nejvíce ze všech zemí, kde se průzkum uskutečnil. Na rodinu nejsilněji spoléhají Rusové; rodinnou pomoc jich očekává při nákupu nového bytu či domu až 19 procent. Se 17 procenty následují obyvatelé Rumunska, Maďarů by se na rodinu obrátilo o procento méně, Poláků 11 procent.

„V ČR lidé nejvíce ze všech sledovaných zemí preferují půjčky od finančních institucí. V případě menších rekonstrukcí preferují spotřebitelské půjčky, pro větší investice hypotéky,“ sdělil Michal Tuček z GE Money Bank. O financování bydlení prostřednictvím hypotéky uvažuje 27 procent Čechů.

Průzkumu, který se vedle České republiky uskutečnil v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Rusku, se zúčastnilo 4775 respondentů, z toho 1058 v Česku.

Zájem o hypotéky může ovlivnit také aktuální zvyšování úrokových sazeb a změny v daních. V uplynulých dnech zvýšily úrokové sazby UniCredit Bank, Hypoteční banka, Bawag Bank, Raiffeisenbank nebo GE Money Bank, v úterý oznámila zvýšení úroků hypoték také Česká spořitelna. Podle poradenské společnosti Fincentrum tak může být měsíční splátka hypotéky na konci letošního roku až o 2000 korun vyšší, než je tomu nyní.