Mladé trhy pomohou zmírnit dopady problémů v USA

Londýn - Takzvané mladé ekonomiky letos pomohou zmírnit
dopady problémů ve Spojených státech a nepříznivý vliv zpomalení americké ekonomiky na zbytek světa. Předpovídá to zpráva s názvem Global Economic Prospects 2008, kterou dnes vydala Světová banka (SB). Zatímco mladé ekonomiky letos vzrostou o 7,1 procenta, růst ve vyspělých zemích dosáhne sotva 2,2 procenta, předpovídá zpráva.

Světová ekonomika loni vzrostla o 3,6 procenta, což je pouze mírné zpomalení tempa růstu proti roku 2006, kdy globální ekonomika vykázala růst v rozsahu 3,9 procenta. Už loni byl důvodem poklesu slabší růst v zemích s vysokými příjmy, což lze čekat i letos. Na tento rok banka předpovídá růst globální ekonomiky o 3,3 procenta.

I když SB předpovídá globální ekonomice takzvané hladké přistání, upozorňuje i na možná rizika. Ta představuje hlavně slabý dolar, ale také obavy z recese americké ekonomiky a rostoucí kolísavost finančních trhů. Tato rizika by snížila exportní příjmy a objem kapitálu, který směřuje na mladé trhy.

V případě problémů by patrně klesla i hodnota dolarových investic, které mají země ze skupiny mladých trhů v zahraničí. K absorpci nečekaných šoků by pak zřejmě bylo nutné využít rezerv a obranných mechanismů, které si mladé ekonomiky vytvořily v minulých letech.

„V zásadě očekáváme, že růst mladých ekonomik se v příštích dvou letech zpomalí jen mírně. Mnohem výraznější zpomalení ve Spojených státech ale znamená skutečné riziko, které by mohlo střednědobé vyhlídky mladých trhů oslabit,“ poznamenal Uri Dadush z odboru SB.

Autoři zprávy se domnívají, že problémy na úvěrových trzích se udrží asi až do konce letošního roku, nicméně banky se s nimi budou schopny vypořádat. Omezené by měly zůstat rovněž dopady problémů, které vznikají v USA v důsledku krize na tamním hypotečním trhu a ovlivňují spotřebitelskou poptávku.

„Podíváme-li se na obchod, tak růst globální ekonomiky pomáhá udržovat vysoká poptávka po dovozech ve všech mladých ekonomikách. V důsledku toho a vzhledem k tomu, že je levný americký dolar, se rychle zvyšuje americký export. Tím se napomáhá ke snížení deficitu běžného účtu USA a přispívá k poklesu globální nerovnováhy,“ podotkl Hans Timmer, který je spoluautorem zprávy.

Ve východní Asii a Tichomoří Světová banka předpovídá na letošní rok růst HDP o 9,7 procenta a o 9,6 procenta v roce 2009. Loni růst podle předběžných údajů činil asi deset procent. Ve střední a východní Evropě a v zemích střední Asie banka letos očekává zpomalení růstu na 6,1 procenta a na příští rok na 5,7 procenta. Loni tato oblast vykázala růst asi o 6,7 procenta.