Smlouvu s ČD podepsala jen polovina krajů

Brno – Smlouvu o provozu přepravy a finančním vyrovnání s Českými drahami (ČD) pro letošní rok zatím uzavřelo sedm ze čtrnácti krajů. Dohodu zatím dráhy nepodepsaly s Ústecký, Liberecký, Plzeňským, Jihomoravským, Olomouckým a Zlínským krajem a s Vysočinou. Dráhy předpokládají, že k doplnění zbylých kontraktů by mohlo dojít nejpozději na přelomu ledna a února.

V drtivé většině krajů se již ČD podle náměstka generálního ředitele společnosti Jiřího Koláře na cenách za dopravu dohodly. Specifikovaly rovněž penalizaci za zpoždění. Zbývá nalézt pouze vhodný termín k podpisu smlouvy. Výjimkou je pouze Jihomoravský kraj, který zatím odmítá navrhované navýšení cen za železniční spoje a chce zpřísnit sankce za zpožďování vlaků. České dráhy od kraje požadují pro letošní rok 525 milionů korun, loni přitom od kraje dostaly 468 milionů korun. Cena, kterou ČD požadují, podle Koláře odpovídá tomu, že kraj pro letošní rok navýšil objednávku železniční dopravy o asi pět procent. Kraj je ochoten navýšit sumu pouze o několik milionů korun.

Situaci dále vyhrotil dopis, který dnes od ČD obdržel hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek. Vyplývá z něj, že pokud se České dráhy s krajem na znění smlouvy nedohodnou do 16. ledna, zastaví dopravu na šesti tratích na jihu Moravy. Redukce provozu vlaků odpovídá letošnímu navýšení objemu dopravy o pět procent. „Já to považuji za velmi špatný přístup k jednání,“ vyjádřil své stanovisko k postoji drah hejtman.

Kolář dopis drah za ultimativní nepovažuje. Měl podle něj pouze informativní charakter. „K dohodě samozřejmě směřujeme. Nicméně regionální doprava je v celé ČR podfinancovaná. Pokud se nedohodneme na určitém rozsahu a úhradě, musíme přistoupit k určitému omezení,“ zdůraznil v rozhovoru pro Českou televizi. K dalšímu jednání by měly obě strany zasednout ve středu.