Nečas chce výrazně snížit pojištění lidem s vyššími příjmy

Praha - Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) navrhne, aby vláda ještě do příštích parlamentních voleb snížila sociální pojištění lidem s vyššími příjmy, píšou dnešní Hospodářské noviny (HN). Strop pro odvody by měl klesnout ze současného čtyřnásobku průměrného platu na trojnásobek. Další novinkou by měl být strop na zdravotní a nemocenské pojištění.

„Do budoucna si dovedu představit, že zdravotní pojištění bude mít strop na čtyřnásobku průměrného platu, důchodové na trojnásobku a nemocenské až na dvojnásobku,“ řekl v rozhovoru pro HN Nečas. „Asi to neprosadíme letos nebo příští rok, ale v roce 2010 už bychom o tom měli vážně uvažovat,“ dodal.

Vezme-li se jako základ dnešní průměrný plat 22 tisíc, nemělo by se podle ministra na pojistné už nic platit z platu nad 88.000 korun. U příjmu nad 66.000 korun by se přestával platit povinný odvod na důchod, který činí dohromady za zaměstnance a zaměstnavatele 28 procent z příjmu. U mzdy nad 44.000 by odpadla povinnost odvádět státu 4,4 procenta na nemocenskou.

Na nové stropy by dosáhlo podstatně víc lidí než nyní. Hrubý příjem přes 44.000 korun měsíčně má v Česku 290.000 zaměstnanců, nyní může stropy využít kolem 45.000 lidí, píšou HN.

Státní pokladna by na pojistném přišla zhruba o pět miliard korun, snížil by se též výběr daní. Všem lidem s platem nad 44.000 korun by totiž podle ministerského návrhu zároveň klesly daně, protože se od letošního roku daň počítá ze superhrubé mzdy, tedy i ze všech odvodů pojistného.

Ministr práce by neměl mít problém prosadit svůj plán ve vládě. Lidovci i zelení s úlevami na pojistné souhlasí, postupné snížení stropu na trojnásobek bylo součástí vládních plánů už loni na jaře. ČSSD je proti, i když ještě jako vládní strana stropy navrhovala.