Microsoft se musí bránit dalším dvěma stížnostem

Brusel - Evropská komise znovu vyšetřuje Microsoft pro podezření, že zneužil dominantní postavení na trhu. Tentokrát zkoumá stížnost producenta konkurenčního webového prohlížeče Opera, kterému vadí, že americký gigant ke svému operačnímu systému Windows přidává prohlížeč Internet Explorer.

Druhá stížnost pochází od sdružení, jež tvrdí, že Microsoft neposkytnul dalším výrobcům hardware a software dostatečné informace o svém operačním systému, tedy nezajistil takzvanou interoperabilitu.

„Zahájení vyšetřování ale neznamená, že komise má důkaz porušení evropského práva. Jenom to znamená, že vyšetřování tohoto případu bude pro komisi prioritou,“ uvedla komise v tiskovém prohlášení.

Minimálně u druhé stížnosti nejsou vyhlídky Microsoftu příliš „růžové“. Evropský soud první instance, což je druhý nejvyšší soud v EU, loni v září zamítl odvolání proti pokutě od EK, kterou společnost získala za vytlačování výrobců audiovizuálního softwaru z trhu a právě za nedostatečné zajištění interoperability.

Už tehdy odborníci odhadovali, že toto rozhodnutí může mít dopad na celý sektor informačních technologií. Evropská komise totiž zjednodušeně řešeno Microsoftu nařídila, aby sdílel část zdrojového kódu svého operačního systému Windows se svými konkurenty, přestože jde o jeho „vynález“.

Nové vyšetřování ohledně interoperability se tentokrát zaměří především na balík kancelářských aplikací známý jako Office. Komise chce zkoumat, zda nový formát souborů Office Open XML je dostatečně „interoperabilní“ s produkty konkurence.

Americká společnost je zřejmě největším sběratelem pokut od Evropské komise. V roce 2004 dostala pokutu 495 milionů eur (13,1 miliardy korun), a o dva roky později 281 milionů eur (téměř 7,5 miliardy korun).