V USA možná vznikne největší letecká firma na světě

New York – Americká letecká společnost Delta Air Lines chce zahájit jednání o fúzi s dalšími americkými aerolinkami Northwest Airlines a United Airlines. Informaci zveřejnil deník Wall Street Journal. Pokud by ke spojení opravdu došlo, vzniklá společnost by byla zřejmě největší leteckou firmou na světě.

Samotná Delta fúzi nevylučuje. Podle Lee Moaka z asociace pilotů Delta Air Lines není vyloučeno, že konsolidace společnosti je skutečně na dosah. „Společnost vytvořila zvláštní výbor, který má spolu s managementem analyzovat možnosti, jak udržet silné postavení Delta Air Lines. To zahrnuje i možné transakce směřující ke konsolidaci firmy. Další podrobnosti nemůžeme zatím komentovat,“ prozradil obchodní manažer Delta Air Lines pro ČR Frederik Schenk.

Podle agentury Bloomberg jsou zatím ve hře dva scénáře. Delta Air Lines by se mohla spojit buď s United Airlines nebo Northwest Airlines. Obě z těchto variant by vedly ke vzniku největší letecké firmy na světě.

Fúze jsou jednou z mála možností, jak vyváznout ze současného oslabování amerického leteckého průmyslu. Většina aerolinek zřejmě skončila v posledním čtvrtletí loňského roku ve ztrátě. Do červených čísel je tlačí drahé pohonné hmoty a slábnoucí americká ekonomika.

Delta Air Lines loni na jaře vystoupila z bankrotové ochrany a odmítla nabídku na převzetí od US Airways Group. Létá také do Česka. Provozuje pravidelnou linku z Prahy do americké Atlanty, která je největším letištěm na světě.