Manažeři ČEZ prodali 37 procent akcií z opcí

Praha - Vedoucí představitelé polostátní elektrárenské společnosti ČEZ prodali během týdne 512.000 akcií z motivačního opčního programu. Celkem utržili přibližně 691 milionů korun, což jim po odečtení nákladů a daní vyneslo zhruba 362 milionů korun. ČTK převzala údaje z webových stránek České národní banky, kam musí manažeři obchody hlásit. Manažeři dosud prodali zhruba 37 procent akcií, o něž v lednu požádali.

Nejvíce peněz si v rámci v lednu uplatněných opcí připsal na účet člen Řídícího výboru ČEZ Bohumil Mazač. Prodejem 50.000 akcií vydělal zhruba 47 milionů korun. Největší počet akcií pak zpeněžil člen představenstva a ředitel divize personalistika Zdeněk Pasák, prodej 90.000 cenných papírů mu vynesl přes 40 milionů korun.

O uplatnění části akcií z motivačního programu informovala firma v pondělí. Manažeři v lednu uplatní opce na 1,378 milionu akcií, což je zhruba 0,23 procenta všech akcií firmy. Vedení společnosti ČEZ ale již dříve informovalo, že manažeři nehodlají obratem prodat všechny akcie, které jim díky opcím připadly.

Generální ředitel ČEZ Martin Roman zatím akcie z letos uplatněných opcí neprodal. V prvním lednovém týdnu však podle webu ČNB zpeněžil část svých akcií z loňských opcí. Romanovi za jeho první funkční období náleží celkem 750.000 akcií, stejnou porci mu nadělilo i opětovné jmenování na další čtyři roky počínaje letošním únorem.

Akcie ČEZ během týdne na pražské burze klesly o 8,7 procenta, když v pátek uzavíraly na 1266 korunách za kus. Důvodem poklesu akcií byly podle makléřů vedle negativního sentimentu na celém trhu i prodeje manažerů ČEZ. Index pražské burzy PX oslabil o 5,8 procenta.

Opční program byl v ČEZ zaveden v roce 2001. Členům představenstva a asi dvacetičlenného výkonného výboru umožňuje zakoupit akcie firmy za cenu před jejich nástupem do funkce a následně je při růstu akcií prodat.

Cílem programu je zainteresovat manažery na zhodnocování firmy pro akcionáře. Obdobně motivují vrcholové představitele i jiné firmy; někteří experti však u společnosti ČEZ kritizují vysoký příděl akcií pro jednotlivé manažery.

Firma předloni pravidla programu zpřísnila. Nová pravidla omezují potenciální výnos na maximálně dvojnásobek růstu ceny akcií.

ČEZ je nejziskovější domácí firmou. Vedení společnosti před Vánocemi odhadlo, že čistý zisk za rok 2007 vyšplhá včetně mimořádných vlivů na rekordních 42,6 miliardy korun; letos má dále vzrůst na 46,6 miliardy. V roce 2006 skupina vydělala 28,8 miliardy Kč.