Šéf Citigroup Charles Prince rezignoval

New York - Generální ředitel americké společnosti Citigroup Charles Prince (57) rezignoval na svou funkci. Stal se tak další obětí úvěrové krize, která letos v létě vyvrcholila jako důsledek problémů na hypotečním trhu v USA. Informoval o tom ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Banka také uvedla, že zřejmě odepíše ztrátové investice asi za 11 miliard dolarů (asi 205 miliard Kč).

„Jsem zodpovědný za chod banky. Kvůli rozsahu těchto odpisů je rezignace jediným čestným řešením, které jako výkonný ředitel mohu navrhnout. To jsem také správní radě sdělil,“ cituje WSJ ze sdělení, které Prince v noci na dnešek rozeslal zaměstnancům.

Citigroup je největší společností finančních služeb v USA a zaměřuje se na bankovní služby a správu aktiv. Prince zastával funkci předsedy správní rady i výkonného ředitele. Prozatímním výkonným ředitelem bude sir Win Bischoff, který řídí evropskou součást Citigroup, funkci předsedy správní rady převezme bývalý ministr financí USA Robert Rubin, který je teď členem řídícího týmu Citigroup.

„To je šokující, rozsah odpisů je to nejpřekvapivější z celého sdělení, stejně jako rychlost, s jakou se zhoršuje kvalita investic do rizikových hypoték,“ neskrýval údiv portfolio manažer investiční společnosti Ferguson Wellman Capital Management Ralph Cole. Otázkou je, s jakými odpisy přijdou ještě další banky a co to bude znamenat pro jejich ředitele.

Zpráva o nutnosti tak vysokých odpisů je naprosto překvapivá a překonala i ty nejpesimističtější odhady. Citigroup už ve třetím čtvrtletí odepsala ztrátové investice v objemu asi 6,5 miliardy dolarů a někteří analytici tvrdili, že to stále není vše. S odpisy za 11 miliard dolarů ale nepočítal nikdo z nich.

Citigroup do rizikových hypoték v USA a souvisejících finančních nástrojů investovala zhruba 55 miliard dolarů. Další odpisy, k nimž se nyní chystá, vyčíslila na pět až sedm miliard dolarů po zdanění. To odpovídá zisku banky za tři až čtyři měsíce. Pět až sedm miliard dolarů po zdanění je přibližně osm až 11 miliard USD před zdaněním.

Ani to ale ještě nemusí být vše. Pokud se situace na trhu zhorší, odpisy budou ještě vyšší. Respektovaný analytik Deutsche Bank Mike Mayo krátce před zprávou banky sdělil, že Citigroup ještě bude muset odepsat investice v objemu čtyř miliard dolarů, takže skutečnost je mnohem horší.

Kvůli nutnosti vysokých odpisů například analytička finanční společnosti CIBC World Markets Meredith Whitneyová zpochybnila finanční zdraví banky a uvedla, že Citigroup možná bude muset zvýšit základní jmění o více než 30 miliard dolarů, aby splnila požadavky na kapitálovou přiměřenost. Za jednu z možností, jak vylepšit finanční profil banky, Whitneyová zmínila snížení dividend, což ale banka nyní odmítla.

Citigroup nicméně původně předpokládala, že kapitálovou přiměřenost bude mít v normálu do začátku roku 2008, nyní už s tím ale nepočítá. Jako další cíl stanovila červen 2008. Citigroup začátkem října provedla personální rošádu a divizi investičního bankovnictví a Prince tehdy tvrdil, že podnik má kvalitní strategický plán.

Prince stál v čele Citigroup čtyři roky a za jeho řízení se na vedoucích místech jednotlivých oddělení banky vystřídalo tolik manažerů jako nikdy předtím. Prince podle svých kritiků neměl jasnou strategii a způsob řízení jen banku zadlužoval. Začaly se proto ozývat hlasy, že Citigroup je příliš těžkopádná, a měla by se rozdělit na více bank. Nyní má Citigroup ve správě aktiva za zhruba 2,35 bilionu dolarů (asi 44 bilionů Kč).

Prince je druhým významným manažerem velké americké banky, který musel z funkce odejít. Před týdnem rezignoval ze stejných důvodů ředitel banky Merrill Lynch Stan O'Neal. Merrill musel odepsat ztrátové investice za 8,4 miliardy dolarů a utrpěl největší ztrátu v historii.