Na Slovensku se objevují hlasy odmítající euro

Bratislava/Praha – Na Slovensku začaly sílit hlasy proti vstupu země do eurozóny, který je naplánovaný na rok 2009. Eura se obávají především občané. Proti rychlému zavedení společné měny vystoupili ale také křesťanští demokraté.

„Urychlené přijetí eura v příštím roce nepovažujeme za správné rozhodnutí. Není to pro Slovensko nezbytností, může to být škodlivé pro ekonomiku i pro většinu občanů,“ podtrhlo Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) ve svém stanovisku.

Podle KDH přinese zavedení eura Slovensku řadu nevýhod. Za nejvážnější komplikace strana považuje ztrátu suverenity státu v měnové oblasti a především riziko snížení konkurenceschopnosti slovenských firem. Místopředseda křesťanské demokracie Július Brock považuje za klíčové, že Slovensko nyní dohání díky reálnému zpevňování měny vyspělé země Evropské unie. „Dohánět ekonomicky silnější bez vlastní měny a s eurem může být mnohem těžší,“ varoval.

I když byla KDH ke vstupu do eurozóny zdrženlivá i v minulosti, její dnešní prohlášení je pro mnohé překvapením. Dosvědčuje to mimo jiné svědectví o situaci na Slovensku, které zmínil v dnešním Dobrém ránu ekonom z Nadace F. A. Hayeka Ivan Švejda: „Na Slovensku je taková paradoxní situace, že lidé jsou spíše skeptičtí, na druhé straně politici jsou optimističtí a zdůrazňují pozitivní význam přijetí eura.“

Se vstupem Slovenska do měnové unie v roce 2009 se plně neztotožňují ani odborníci. Podle průzkumu provedeného mezi 25 ekonomy sdruženými v Klubu ekonomických analytiků považují přijetí eura od příštího ledna za výhodné jen dvě třetiny z nich. Možný důvod jejich obav nastínila v rozhovoru pro ČT analytička České spořitelny Mária Hermannová: „Nejožehavějším tématem je asi to, na kolik je plnění maastrichtských kritérií udržitelné.“

Pokud se Slovensko nakonec skutečně rozhodne pro zavedení jednotné evropské měny, stane se 16. státem, který euro ve svém platebním styku užívá. I kdyby ale došlo k posunutí termínu, budou mít zřejmě i tak Slováci možnost platit eurem mnohem dříve než Češi. Aktualizovaný konvergenční program ČR sice žádné konkrétní datum pro vstup do měnové unie nestanovil, guvernér ČNB Zdeněk Tůma však nedávno zmínil, že by to mohlo být až v roce 2019.