Bernanke a Bush podpořili plány na vládní stimulaci ekonomiky

Washington - Šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke i prezident George Bush dnes podpořili plány posílit slábnoucí ekonomiku balíkem rozpočtových opatření. Bush dal najevo, že podobná stimulace bude nutná, aby odvrátila pokles ekonomiky, a Bernanke poté v Kongresu označil podobný zásah v nynější situaci obecně za prospěšný. Šéf Fedu zároveň zopakoval, že centrální banka je sama rovněž připravena razantně zasáhnout proti hrozbě ekonomické recese.

„Fiskální zásah by mohl být v principu prospěšný, protože rozpočtový i monetární stimul současně může zajistit ekonomice širší podporu než pouze zásah v měnové politice,“ řekl Bernanke ve vystoupení před rozpočtovým výborem Sněmovny reprezentantů. Ke konkrétní podobě podpůrného balíku se Bernanke nevyjádřil. Pravděpodobné zatím je, že jakýkoli takový balík bude obsahovat snížení daní nebo daňové slevy.

Podle Bernanka je však důležité, aby podobná rozpočtová podpora byla dočasná, působila co nejrychleji a vyvinula na ekonomiku maximální dopad během 12 měsíců. Zásah koncipovaný na delší dobu by podle něj přinesl více škody než užitku, protože by komplikoval dlouhodobé problémy veřejných financí.

Bernanke potvrdil pesimistické hodnocení ekonomického výhledu, které přednesl minulý týden a které finanční trhy pochopily jako signál nadcházejícího razantního snížení úrokových sazeb. „Nové informace naznačují, že výhled ekonomické aktivity pro rok 2008 se zhoršil a že rizika oslabení růstu jsou nyní výraznější,“ upozornil Bernanke kongresmany. „Jsme připraveni podniknout další zásadní opatření, která podpoří růst a zajistí nás proti těmto rizikům,“ dodal.

Fed však podle Bernanka v letošním roce ekonomický pokles a recesi nepředpovídá, protože americká ekonomika zůstává „mimořádně odolná“. Ekonomika tak bude nadále růst, tempo expanze bude ovšem, zejména v prvním pololetí, slabší než loni, odpověděl později Bernanke na otázky kongresmanů.

Mluvčí Bílého domu Tony Fratto dnes uvedl, že prezident je přesvědčen o nutnosti poskytnout slábnoucí ekonomice krátkodobý růstový impulz. Bush dnes bude mluvit s předáky Kongresu z obou stran o podobě uvažovaného stimulačního balíku. Šéfové obou frakcí v Kongresu tento týden podobný krok podpořili.

Americká ekonomika je nyní pod tlakem krize na trhu bydlení, která postihuje finanční sektor a nyní se již přenáší i na spotřebitele a na firemní sektor. Tato situace podle ekonomů hrozí sklouznutím největší ekonomiky světa do recese, která by dopadla i na zbytek světa.

Co se týče dopadu amerického útlumu na jiné oblasti, Evropa a Asie podle Bernanka zřejmě tak výrazné zpomalení jako USA nezažijí. Evropa na rozdíl od USA neutrpěla dvouletý pokles na trhu bydlení, podotkl Bernanke.