Burzy se propadají, MMF varuje před recesí

Praha - Akcie na všech hlavních světových burzách dnes zaznamenaly výrazný propad. Pokračovaly tak v trendu z minulého týdne, kterému nezabránil ani páteční balík prezidenta George Bushe na podporu slábnoucí americké ekonomiky. Na dvouleté minimum spadla tokijská burza. Nejhůř za posledních skoro pět let na tom byly i západoevropské burzy, hlavně londýnská a frankfurtská.

Světové burzy padají už od začátku letošního roku. Asijské, evropské i americké akciové trhy ztrácejí zhruba stejným tempem – okolo osmi procent. Pražskou burzu ale krize postihla víc. Od 1. ledna ztratila už 18 procent. Dnes se při mohutných obchodech výrazně propadla a ocitla se na nejnižší hodnotě za více než 15 měsíců.

Akcie největší obchodované společnosti, energetické skupiny ČEZ, ztratily přes pět procent na 1170 korun. Hlavní index akcií PX oslabil o 4,62 procenta na 1489,6 bodu. „Zažili jsme nejkrutější den, investoři dnes hodili flintu do žita a rezignovali, prodávali v podstatě všechno, co jim přišlo pod ruku,“ říká makléř Wood Company Filip Kejla.

Důvodem propadu akciových trhů jsou obavy z toho, že americká ekonomika míří do recese. Nepomohla ani intervence prezidenta George Buse, který v pátek vyzval k podpoře domácí ekonomiky souborem daňových úlev a dalších opatření v hodnotě zhruba 145 miliard dolarů. Americký Kongres by měl co nejrychleji připravit legislativu, jež by zajistila zachování hospodářského růstu a tvorby pracovních míst.

Na letošních propadech burz zatím prodělali jen investoři. Na českou ekonomiku by měly mít jen minimální vliv. Ani Evropa, ani Česko se zatím nepotýkají s takovými problémy jako Spojené státy. „Nedošlo například k poklesu cen nemovitostí a ani evropské banky nemají takové ztráty jako ty americké, takže ta hrozba je tady daleko nižší,“ míní analytik společnosti Cyrrus Karel Potměšil.

Za vážnou však dnes situaci světové ekonomiky označil hlavní ředitel Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn. Podle něj je pravděpodobné, že negativní dopady problémů americké ekonomiky pocítí i ostatní vyspělé státy včetně rozvíjejících se trhů, mezi které patří také Česká republika.