USA ztratily první místo v žebříčku nejhodnotnějších firem světa

Praha – Americké společnosti již nevedou žebříček firem s největší tržní hodnotou. Žezlo převzala Čína. Nejdražší ze všech světových společností se stala naftařská společnost PetroChina, jejíž tržní hodnota dosáhla ke konci roku 2007 724 miliard dolarů. Vyplývá to z žebříčku Top 100 pravidelně sestavovaného společností Ernst & Young.

Z nejdražších pěti společností jsou tři čínské. Kromě PetroChiny se do skupiny probojoval čínský mobilní operátor Mobil China a největší čínská banka Industrial and Commercial Bank of China. Další dvě místa v první pětce zůstávají USA. Vyplnila je naftařská společnost Exon spolu se společností General Electric.

Úspěšnost čínských podniků ve srovnání s americkými potvrzuje také celkový nárůst tržní hodnoty podniků zahrnutých v Top 100. Zatímco hodnota amerických firem obsažených v této skupině klesla v roce 2007 o desetinu, Čína v tomto ukazateli zaznamenala nárůst o 123 procent.

Odborníky tyto výsledky příliš nepřekvapily. „Ten posun těžišť od Atlantiku k Tichému oceánu už je pozorovatelný delší dobu,“ vysvětlil v rozhovoru pro Českou televizi Petr Němec z týdeníku Ekonom. Firmy z USA navíc poškozuje zhoršující se situace amerického hospodářství, které hrozí upadnutím do recese.

Top 100 ale nedominují pouze čínské firmy. Největší zastoupení mají evropské koncerny, kterých se do skupiny probojovalo 46. Druhé místo i přes veškeré obtíže patří americkým společnostem, kterých je 32.

Dalším výrazným trendem, který se v uplynulém roce prosadil, je posilování role energetických a zpracovatelských firem. Naopak postupně z žebříčku vypadávají telekomunikační společnosti. Největší propad oproti roku 2006 zaznamenaly kvůli hypoteční krizi banky.